Ο Ντεμπελέ την… έστειλε στους “4”

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1:0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ χάρη σε γκολ του Γάλλου εξτρέμ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa del Rey.

Δυνατά ξεκίνησε στον αγώνα η Μπαρτσελόνα, η οποία απείλησε δις στο πρώτο δεκάλεπτο πρώτα με τον Μπαλντέ (4′) και έπειτα με τον Λεβαντόφσκι (9′). Στα επόμενα δέκα λεπτά ο Ντε Γιόνγκ σπατάλησε δύο εξαιρετικές ευκαιρίες (15′, 20′), αρχικά τον σταμάτησε ο Ρεμίρο και στην συνέχεια είδε την μπάλα να περνάει λίγα εκατοστά άουτ. Ενδιάμεσα (17′) ο Ντεμπελέ αστόχησε και εκείνος σε σουτ που επιχείρησε. Στο 30′ φοβερή στιγμή για την Σοσιεδάδ με τον Πάμπλο Μάριν, από κοντά να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τερ Στέγκεν. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κουντέ, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ρεμίρο, αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ.

H Μπαρτσελόνα βρήκε την λύση λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ουσμάν Ντεμπελέ, να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 59′ η Σοσιεδάδ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Σέρλοτ, ο οποίος σε κενή εστία δεν κατάφερε να σκοράρει. Λίγα λεπτά αργότερα, οι “μπλαουγκράνα” στάθηκαν άτυχοι, αφού ο Γκάβι από κοντά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ρεμίρο. Στο 85′ η ομάδα του Τσάβι σπατάλησε ακόμα μία ευκαιρία για το 2:0 με τον Λεβαντόφσκι. Στο 88′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Τερ Στέγκεν, με τον Ναβάρο, αλλά ο Γερμανός τερματοφύλακας αποσόβησε τον κίνδυνο.//

ΓΚΟΛ: 52′ Ντεμπελέ
Δοκάρι: 68′ Γκάβι / 30′ Μάριν
Κίτρινες: 56′ Μπούσκες, 59′ Πέδρι / 66′ Θουμπιμέντι
Κόκκινες: 40΄Μέντες

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κρίστενσεν, Μπαλντέ, Ντε Γιονγκ, Μπουσκές, Πέδρι (77′ Κεσιέ), Ντεμπελέ, Λεβαντόβσκι, Γκάβι

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Ελουστόνδο, Θουμπελδία, Λε Νορμάν, Ρίκο, Θουμπιμέντι, Μέντεθ, Μαρίν, Οϊαρθάμπαλ, Σέρλοτ, Κούμπο (78′ Ναβάρο)