Ο Λεβαντόφσκι υπέγραψε τη νίκη στην Παμπλόνα

Το νικητήριο γκολ του Πολωνού επιθετικού έδωσε το… τρίποντο της νίκης με 2-1 στην Μπαρτσελόνα, απέναντι στην αξιόμαχη Οσασούνα που άντεξε στην πίεση των Καταλανών, παρά την κούραση από το μεσοβδόμαδο ευρωπαϊκό παιχνίδι, αλλά και το γεγονός ότι τελείωσαν με δέκα παίκτες.

Το τελευταίο 10λεπτο του αγώνα έκρυβε συγκινήσεις στην Παμπλόνα. Με το σκορ να είναι 1-1 και τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ, η αποβολή του Κατένα στο 84′ και το νικητήριο τέρμα με εκτέλεση πέναλτι του Λεβαντόφσκι στο 86′ έδωσαν δραματικό φινάλε σε ένα παιχνίδι με 11 λεπτά καθυστερήσεις. Νωρίτερα, το σκορ είχε ανοίξει στο 45′ ο Κούντε, για να ισοφαρίσει στο 76′ ο Άβιλα. Στα αξιοσημείωτα, ήταν το ντεμπούτο για Ζοάο Κανσέλο, Ζοάο Φέλιξ και Ίνιγκο Μαρτίνεθ.