Μπλαουγκράνα αέρας… πρόκρισης στη Μαδρίτη

Παρά τις σημαντικότατες απουσίες των Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, Πέδρι και Ουσμάν Ντεμπελέ, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1:0 της Ρεάλ μέσα στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” και πήρε το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού ημιτελικού της 5ης Απριλίου για το Κύπελλο Ισπανίας.

Οι Μαδριλένοι είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, απειλώντας την εστία του Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν. Μάλιστα, μόλις στο 12ο λεπτό πέτυχαν γκολ με τον Καρίμ Μπενζεμά, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι Καταλανοί προσπάθησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση και εν τέλει σκόραραν. Μετά από μία υποδειγματική αντεπίθεση, ο Φρανκ Κεσιέ βρέθηκε απέναντι από τον Τιμπό Κουρτουά, ωστόσο νικήθηκε από τον Βέλγο, με τη μπάλα στη συνέχεια να ακουμπάει το σώμα του Έντερ Μιλιτάο και να καταλήγει στα δίχτυα. Σε πρώτη φάση το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης, όμως ο VAR άλλαξε την απόφαση του επόπτη. Στα επόμενα λεπτά έως το ημίχρονο επικράτησε… παγωμάρα στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου“, με τον ρυθμό να πέφτει απότομα.

Η Ρεάλ επιχείρησε να ξεκινήσει… δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο. Όμως, με εξαίρεση μία σχετικά καλή φάση στο 49′, με σουτ του Βινίσιους που κόντραρε, είχε ανούσια κατοχή. Από την άλλη, δεδομένων και των πολύ σημαντικών απουσιών της, η “Μπάρτσα” περιορίστηκε σε έναν… παθητικό ρόλο για να διατηρήσει τα κεκτημένα. Παρ’ ότι οι παίκτες του Αντσελότι… γύριζαν γύρω γύρω από την αντίπαλη περιοχή, αυτοί του Τσάβι δημιούργησαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του 45λεπτου. Στο 72′, μετά από άλλη μία υποδειγματική αντεπίθεση, ο Κεσιέ βρέθηκε σε θέση βολής στην μεγάλη περιοχή, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε… κατά λάθος από τον Άνσου Φάτι πριν καταλήξει στα δίχτυα. Η καλύτερη φάση των γηπεδούχων στο ματς ήρθε στο 90′, όταν ο Ροντρίγκο απείλησε με σουτ από τα 25 μέτρα, το οποίο πέρασε οριακά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τερ Στέγκεν.

ΓΚΟΛ: – 26′ Μιλιτάο (αυτ.)

Κίτρινες: 24′ Βινίσιους, 55′ Νάτσο, 73′ Βαλβέρδε – 45′ Ραφίνια, 52′ Γκάβι
Κόκκινη:
Δοκάρι:
Στατιστικό: Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε ούτε μία τελική στην εστία της αντιπάλου της. Για την ακρίβεια, η μοναδική φορά που η μπάλα είχε κατεύθυνση προς οποιοδήποτε τέρμα από πόδια παίκτης της ήταν… στο αυτογκόλ του Μιλιτάο,

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Νάτσο (67′ Ροντρίγκο), Ρούντιγκερ, Μιλιτάο, Καρβαχάλ, Κρος (74′ Τσουαμενί), Καμαβινγκά, Μόντριτς (84′ Ροντρίγκες), Βινίσιους, Βαλβέρδε, Μπενζεμά

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Μπαλντέ, Κουντέ, Αραούχο, Αλόνσο, Ντε Γιόνγκ, Μπουσκέτς, Κεσιέ (86′ Ρομπέρτο), Γκάβι, Ραφίνια (69′ Φάτι), Τόρες