Με το… πόδι στο γκάζι!

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο ισπανικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Ρεάλ Βαγιαδολίδ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της La Liga.

Η ομάδα του Τσάβι μπορεί να εκκίνησε με ισοπαλία τις φετινές υποχρεώσεις στο ισπανικό πρωτάθλημα, αλλά στη συνέχεια πήρε εμφατικά αποτελέσματα, πρωτίστως με το 4-1 επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ και δευτερευόντως με το σημερινό (28/8) 4-0 κόντρα στη Βαγιαδολίδ.

Οι “μπλαουγκράνα” έδειξαν τις προθέσεις τους από το πρώτο λεπτό του αγώνα, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους. Στο 13′, οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο ματς. Ο Λεβαντόφσκι έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και η κεφαλιά του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 22′, η Μπαρτσελόνα είχε νέα ευκαιρία, καθώς ο Ντεμπελέ εξαπέλυσε ένα ωραίο σουτ, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, ήρθε η… λύτρωση για τους γηπεδούχους, καθώς ο Λεβαντόφσκι σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ για το 1-0. Στο 43′, πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Πέδρι, μετά από ασίστ του Ντεμπελέ και εν συνεχεία οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 2-0 στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Τσάβι συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι  και στο 65′ σημείωσε και τρίτο γκολ. Ο Ντεμπελέ έκανε νέα ασίστ, αλλά αυτή τη φορά ήταν αποδέκτης της μπάλας ο Λεβαντόφσκι και νίκησε για δεύτερη φορά τον Μάσιπ. Οι “μπλαουγκράνα” συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα και στις καθυστερήσεις του ματς, ο Ρομπέρτο έβαλε το… κερασάκι στην “τούρτα”, κάνοντας το 4-0. Έτσι, η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη και παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα της La Liga.

ΓΚΟΛ: 24′, 65′ Λεβαντόφσκι, 43′ Πέδρι, 90+3′ Ρομπέρτο

Δοκάρια: 13′, 90+3′ Λεβαντόφσκι, 22′ Ντεμπελέ

Κίτρινες: 45′ Μόντσου, 78′ Σάντσες, 80′ Κίκε

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Αραούχο (61′ Ρομπέρτο), Γκαρσία, Μπαλντέ, Κουντέ, Μπουσκέτς (76′ Κεσιέ), Πέδρι, Γκάβι (61′ Ντε Γιονγκ), Ντεμπελέ (82′ Τόρες), Ραφίνια (61′ Φατί), Λεβαντόφσκι

Βαγιαδολίδ (Χοσέ Ρόχο Μαρτίν): Μάσιπ, Σάντσες, Φερνάντες, Πέρες, Εσκουντέρο, Μόντσου (46′ Πλάνο), Κίκε, Αγουάδο (46′ Μέσα), Ανουάρ, Σάντσες, Γκουαρδιόλα (62′ Λεόν)