Με… σπασμένα φρένα στο +8 η Μπαρτσελόνα!

Η ομάδα του Τσάβι εκμεταλλεύτηκε μία ακόμη… γκέλα της Ρεάλ Μαδρίτης, επικράτησε με 2:0 της Σεβίλλης και αύξησε τη διαφορά, απολαμβάνοντας πιο άνετα τη μοναξιά της κορυφής!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι “μπλαουγκράνα” είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά και την κατοχή της μπάλας. Η ομάδα του Τσάβι αναζητούσε διαδρόμους, προκειμένου να ανοίξει την άμυνα των Ανδαλουσιανών, ωστόσο αδυνατούσε να φτάσει σε αξιοσημείωτες τελικές ευκαιρίες. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 27′, όταν ο Λεβαντόφσκι έκανε ένα σουτ από την άκρη της περιοχής και ο Μπόνο απέκρουσε, διατηρώντας το μηδέν. Εν συνεχεία, η επόμενη καλή στιγμή ήταν στο 43′, με τον Ραφίνια να σεντράρει επικίνδυνα, βλέποντας τη φάση να περνά ανεκμετάλλευτη και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι Καταλανοί εξακολουθούσαν να έχουν τόσο την κατοχή της μπάλας, όσο και την πρωτοβουλία των κινήσεων επιθετικά. Το σύνολο του Τσάβι καλούταν να μετουσιώσει την κατοχή του σε αποτελεσματικές ευκαιρίες, έτσι ώστε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μέσα στο “Καμπ Νου”. Στο 58′, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν το 1:0 χάρη σε γκολ του Τζόρντι Άλμπα, μετά από ασίστ του Κεσιέ, ενώ στο 70′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γκάβι, κατόπιν πάσας του Ραφίνια για το 2:0, που “κλείδωσε” τη νίκη. Έχοντας “σπάσει” δις την άμυνα των Ανδαλουσιανών, η Μπαρτσελόνα έφτανε με μεγαλύτερες αξιώσεις στα καρέ του Μπονό και στο 78′ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Ραφίνια για το τελικό 3:0.

ΓΚΟΛ: 58′ Άλμπα, 70′ Γκάβι, 79′ Ραφίνια
Κίτρινες: 45+1′ Ράκιτιτς, 75′ Χορδάν
Κόκκινη:-

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Αραούχο (80′ Αλόνσο), Κρίστενσεν, Κουντέ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Πέδρι, Ντε Γιονγκ, Ραφίνια, Γκάβι (80′ Φάτι), Λεβαντόφσκι

Σεβίλλη (Χόρχε Σαμπάολι): Μπονό, Μπαντέ, Γκούντελι, Ρεκίκ, Μοντιέλ, Ακούνια (65′ Οκάμπος), Ράκιτιτς, Χορδάν, Τόρες (46′ Ζιλ), Γκουέιγ (83′ Φερνάντο), Εν Νεσιρί (46′ Λαμέλα)