Κλείδωσε την πρόκριση η Μπαρτσελόνα

Οι “μπλαουγκράνα” επικράτησαν με 2-1 εντός έδρας της Πόρτο και με 12 βαθμούς βρίσκονται στην κορυφή του 8ου Ομίλου, “σφραγίζοντας” την παρουσία τους στους “16” του Champions League.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Πόρτο με 2-1 στη Βαρκελώνη και πήρε την πρόκριση στα νοκ άουτ του Champions League από τον 8ο όμιλο, ενώ οι “δράκοι” θα παλέψουν για το δεύτερο “εισιτήριο” με τη Σαχτάρ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα το ματς, αλλά η Πόρτο ισορρόπησε και άνοιξε το σκορ με τον Πεπέ στο 30′! Οι “μπλαουγκράνα” όμως απάντησαν άμεσα και δύο λεπτά αργότερα (32′) ο Κανσέλο με ωραία ενέργεια από αριστερά, απέφυγε έναν αντίπαλο, έφερε την μπάλα στο δεξί και με υπέροχο πλασέ έκανε το 1-1! Oι Καταλανοί πίεσαν για να φέρουν τούμπα το ματς, αλλά το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, σε ένα χορταστικό ημίχρονο με ωραίο ρυθμό και από τις δύο ομάδες.

Με μια μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο, καθώς η προσπάθεια του Ζοάο Φέλιξ στο 53′ σταμάτησε στο δοκάρι του Ντιόγκο Κόστα. Τελικά ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός των “μπλαουγκράνα” βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Κανσέλο, για να κάνει το 2-1 στο 58′. Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς και η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη και την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΓΚΟΛ: 32′ Κανσέλο, 58′ Ζοάο Φέλιξ / 30′ Πεπέ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 37′ Ντε Γιονγκ, 59′ Ζοάο Φέλιξ / 36′ Καρντόζο, 74′ Ακίνο
ΔΟΚΑΡΙ: 53′ Ζοάο Φέλιξ / –

Μπαρτσελόνα: Πένια, Κουντέ, Αραούχο, Μαρτίνεθ, Κανσέλο (82′ Μπαλντέ), Ντε Γιονγκ, Γκουντογκάν, Πέδρι, Ραφίνια (90′ Γιαμάλ), Φέλιξ (75′ Τόρες), Λεβαντόφσκι.

Πόρτο: Κόστα, Μάριο (67′ Σάντσες), Καρντόσο (90′ Ναμάσο), Πέπε, Ζαϊντού, Πεπέ, Βαρέλα, Εουστάκιο (81′ Γκονθάλεθ), Γκαλένο (90′ Μαρτίνεθ), Εβάνιλσον (81′ Κονσεϊσάο), Ταρεμί.

Δείτε τις βαθμολογίες των ομίλων του Champions League, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//Λ.