Κατέκτησε το δεύτερο με… επική ανατροπή!

“Βασίλισσα” στις γυναίκες η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε 3:2 της Βολφσμπουργκ στον τελικό του Champions League, με ανατροπή, γυρνώντας από το 0:2 και απέδειξε πως είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη.

Μία Μπαρτσελόνα να… την πιείς στο ποτήρι. Οι “μπλαουγκράνα” παρά το γεγονός ότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ 0:2 από τη Βόλφσμπουργκ από το πρώτο κιόλας μέρος, μπήκαν στο δεύτερο φουριόζες, έκαναν την ανατροπή και… κατέκτησε το τρόπαιο με τα “μεγάλα αυτιά” για δεύτερη φορά στην ιστορία τους.

H Bόλφσμπουργκ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στον μεγάλο τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, οι Γερμανίδες βρήκαν δίχτυα με την Παγιόρ και πήραν από νωρίς το προβάδισμα. Στο 13ο λεπτό ήρθε η απάντηση της Μπαρτσελόνα με την Παρέδες, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, με τις παίκτριες των “μπλαουγκράνα” να δείχνουν χαμένες μετά το γρήγορο τέρμα που δέχτηκαν χωρίς να έχουν λύσεις επιθετικά. Η Βόλφσμπουργκ συνέχισε ψύχραιμα και στο 37ο λεπτό πέτυχε ακόμη ένα τέρμα με την Ποπ, η οποία νίκησε την αντίπαλη κίπερ και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα της. Η Μπαρτσελόνα απάντησε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τη Σάλμα να μην μπορεί να σκοράρει και να χάνει τεράστια ευκαιρία να μειώσει.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε πολύ διαφορετικά απ’ ότι τελείωσε το πρώτο. Οι “μπλαουγκράνα” σκόραραν με το… καλησπέρα, μειώνοντας σε 2:1, με την Γκιχάρο. Η υπεροχή τους συνεχίστηκε και χρειάστηκαν μόλις 2 λεπτά για να… φέρουν την απόλυτη ισορροπία, με την Ισπανίδα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό της τέρμα και να… γράφει το 2:2. Οι “μπλαουγκράνα” συνέχισαν δυνατά και έψαξαν την ανατροπή, η οποία ήρθε στο 72ο λεπτό με τη Ρόλφο που με δυνατό σουτ έκανε το 3:2 και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της. Στα τελευταία λεπτά, καμία από τις δύο δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με το 3:2 να διατηρείται έως το τέλος και τη Μπαρτσελόνα να προσθέτει το δεύτερο Champions League στην τροπαιοθήκη της.//Μ