Ήταν ωραίος, αλλά και μοιραίος…

Ο Μάρκος Αλόνσο ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα, αλλά και εκείνος που της το… στέρησε με πέναλτι για την Εσπανιόλ και η ομάδα του Τσάβι έμεινε στο 1:1, κάνοντας “δώρο” στη Ρεάλ Μαδρίτης τη συγκατοίκηση στην κορυφή της La Liga.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Καταλανοί μπήκαν στην αναμέτρηση με διάθεση να ανοίξουν το σκορ από νωρίς και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Στο 7ο λεπτό, ο Γκάβι έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για το 1:0, καθώς έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, σούταρε και ο Φερνάντες απόκρουσε την μπάλα σε κόρνερ. Εν συνεχεία, μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Κρίστενσεν έπιασε την κεφαλιά σε πρώτο χρόνο και ο Αλόνσο σε δεύτερο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 24′, οι “μπλαουγκράνα” έχασαν ακόμη μία καλή ευκαιρία για γκολ. Ο Ραφίνια βρέθηκε σε καλή θέση, σούταρε και η μπάλα ανακόπηκε από τάκλιν αντίπαλου αμυντικού. Εν συνεχεία, η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει την υπεροχή, αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 1:0 υπέρ της.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Τσάβι συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση και αναζητούσε ένα δεύτερο γκολ για πιο ασφαλές προβάδισμα. Στο 55′, ο Λεβαντόφσκι έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, με κεφαλιά που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Φερνάντες. Στο 72′, η τύχη “χαμογέλασε” στην Εσπανιόλ, καθώς ο Αλόνσο υπέπεσε σε αντικανονικό μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, προκαλώντας το πέναλτι. Ο Χοσελού ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Τερ Στέγκεν για την ισοφάριση (1:1) στο “Καμπ Νου”. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, ο ρυθμός “πάγωνε”, λόγω της έντασης που έφερε η ισοφάριση, καθώς χάθηκε ο έλεγχος και αμφότερες οι ομάδες έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές. Το 1:1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε και η Μπαρτσελόνα μοίρασε… χαμόγελα στη Ρεάλ Μαδρίτης για την ισοβαθμία στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 7′ Αλόνσο / 73′ Χοσελού
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 25′ Φάτι, 30′ Γκάβι, 74′ Άλμπα, 75′ Τόρες, 76′ Πέδρι / 31′ Όλιβαν, 31′ Καμπρέρα, 55′ Καλέρο, 74′ Εξποσίτο, 74′ Βινίσιους Σόουζα, 90+6′ Πουάδο
ΚΟΚΚΙΝH: 78′ Άλμπα, 81′ Εξποσίτο, 82′ Καμπρέρα
ΔΟΚΑΡΙ:-

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κρίστενσεν, Αλόνσο, Ρομπέρτο (82′ Κουντέ), Άλμπα, Ντε Γιονγκ (82′ Μπαλντέ), Γκάβι (52′ Μπουσκέτς), Πέδρι, Φάτι (62′ Τόρες), Ραφίνια (62′ Ντεμπελέ), Λεβαντόφσκι

Εσπανιόλ (Ντιέγκο Μαρτίνες): Φερνάντες, Γκόμες, Καλέρο (57′ Εξποσίτο), Καμπρέρα, Ζιλ (90+5′ Σάντσες), Όλιβαν (90′ Βιδάλ), Μελαμέντ (57′ Πουάδο), Ντάρντερ, Βινίσιους Σόουζα, Χοσελού, Μπρέθγουεϊτ (86′ Σίμο)