Ανατροπή… τίτλου για την Μπαρτσελόνα!

Οι Καταλανοί πραγματοποίησαν σπουδαία ανατροπή στο “Καμπ Νου” και πήραν το “Clasico”, καθώς επικράτησαν με 2:1 της Ρεάλ Μαδρίτης και έκαναν τεράστιο… άλμα για την κατάκτηση της La Liga!

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ μέσα στο σπίτι της, αλλά βρήκε τα ψυχικά αποτελέσματα να ισοφαρίσει νωρίς και να πραγματοποιήσει ολοκληρωτική ανατροπή στο φινάλε του Clasico. Η ομάδα του Τσάβι έκανε μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της La Liga, καθώς ανέβασε τη διαφορά στο +12 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης!

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, η ομάδα του Τσάβι ήταν ιδιαίτερα απειλητική και είχε σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Λεβαντόφσκι έπιασε εξαιρετικό σουτ από τα 30 μέτρα και ο Κουρτουά απέκρυοσε εντυπωσιακά. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη διπλή ευκαρία, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης είχε… φύλακα άγγελο τον Βέλγο γκολκίπερ. Αρχικά, ο Ραφίνια έπιασε την κεφαλιά και ο Κουρτουά έδιωξε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια ο Ρομπέρτο πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 9ο λεπτό, η μπάλα τιμώρησε την Μπαρτσελόνα και έδωσε… χαμόγελο στους Μαδριλένους. Ο Βινίσιους έκανε τη σέντρα και η μπάλα κόντραρε στον Αραούχο, ο οποίος προσπάθησε να διώξει, αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι Καταλανοί έδειχναν καλύτερο πρόσωπο στο “Clasico”, ωστόσο καλούνταν να βρουν αντίδραση για να ισοφαρίσουν. Στο 34′, η ομάδα του Τσάβι είχε ωραία ευκαιρία, με τον Ραφίνια να πιάνει το σουτ και τον Κουρτουά να διώχνει για ακόμη μία φορά. Στο 45ο λεπτό του αγώνα, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ραφίνια έκανε το σουτ, η μπάλα κοντρόλαρε και στρώθηκε στον Ρόμπερτο, ο οποίος εκτέλεσε άψογα για το 1:1, που αποτέλεσε σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα είχε εκ νέου την κατοχή της μπάλας και ήθελε να εκμεταλλευτεί το γκολ που πέτυχε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου για να κάνει την ανατροπή. Το δεύτερο ημίχρονο στερούσε σε ευκαιρίες, συγκριτικά με τη ροή του πρώτου. Στο 59ο λεπτό, η Μπαρτσελόνα απείλησε για πρώτη φορά με ουσιώδη τρόπο. Ο Λεβαντόφσκι έκανε ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε σε κόρνερ, το οποίο στη συνέχεια ήταν ανεκμετάλλευτο. Οι Καταλανοί είχαν νέα καλή ευκαιρία στο 67′, με τον Λεβαντόφσκι να κάνει το γύρισμα και η μπάλα να περνάει άουτ. Στο 81ο λεπτό, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα με όμορφο πλασέ του Ασένσιο, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε κατόπιν της χρήσης του VAR για οφσάιντ. Στο 85′, ο Ασένσιο είχε ακόμη ένα σουτ για τους Μαδριλένους, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Τερ Στέγκεν. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Μπαρτσελόνα έφτασε σε σπουδαία ανατροπή, καθώς ο Κεσιέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά, μετά από ασίστ του Μπαλντέ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 2:1.

ΓΚΟΛ: 45′ Ρομπέρτο, 90+2′ Κεσιέ / 9′ Αραούχο (αυτ.)
Κίτρινες: 33′ Ραφίνια, 90′ Μπαλντέ / 18′ Νάτσο, 70′ Μόντριτς
Κόκκινη:-

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Κρίστενσεν, Μπαλντέ, Αραούχο, Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Ρομπέρτο (77′ Κεσιέ), Γκάβι (90+1′ Φάτι), Ραφίνια, Λεβαντόφσκι

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Ρούντιγκερ, Μιλιτάο, Καρβαχάλ, Νάτσο, Καμαβινγκά (86′ Θεμπάγιος), Μόντριτς (76′ Τσουαμενί), Κρόος, Βαλβέρδε (76′ Ασένσιο), Βινίσιους, Μπενζεμά