Γκολ και θέαμα από τους “Μπλαουγκράνα”

Με το εμφατικό 6-0 κόντρα στην Ίντερ Μαϊάμι ξεκίνησε η χρονιά για την Μπαρτσελόνα, η οποία επιβλήθηκε άνετα στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής.

Ιδανικά και υπό το βλέμμα του Ρόμπερτ Λεβαντόφκσι, ξεκίνησαν οι Καταλανοί τις “φιλικές” τους υποχρεώσεις, καθώς επιβλήθηκαν με 6-0 της Ίντερ Μαϊάμι στις ΗΠΑ και έδειξαν αρκετά πλούσιο θέαμα στο παιχνίδι τους.

Το παιχνίδι άρχισε με καλούς… οιωνούς για την Μπαρτσελόνα του Τσάβι, καθώς μόλις 20ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και άνοιξε το σκορ για το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα, οι Καταλανοί διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ραφίνια να σκοράρει χάρη σε ένα εκπληκτικό πλασέ. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να αντιδράσουν, λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 41′, ο Ανσού Φατί έπιασε το σουτ στην κίνηση και με εκπληκτικό τρόπο διαμόρφωσε το 3-0 για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Τσάβι συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου παρά τις αρκετές αλλαγές που πραγματοποίησε στην ανάπαυλα του παιχνιδιού. Στο 55′, ο Γκάβι κατάφερε να αυξήσει το δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, στο 69ο λεπτό του αγώνα, ο Ντεμπελέ κατάφερε να σκοράρει για το 5-0. Η Μπάρτσα όμως δεν σταμάτησε εκεί και στην αμέσως επόμενη φάση, στο 70′, ο ίδιος παίκτης κατάφερε να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα για το τελικό σκορ της αναμέτρησης, το 6-0 υπέρ των “Μπλαουγκράνα”.

ΓΚΟΛ: 20′ Ομπαμεγιάνγκ, 26′ Ραφίνια, 41′ Φατί, 55′ Γκάβι, 69′ 70′ Ντεμπελέ

Ίντερ Μαϊάμι: Μάρσμαν (Ντιόπ 61’); Γιέντλιν (Νέβιλ 46’), Λόουε (Κιντέρος 86’), Μαμπίκα (Σέιλορ 46’), Γκιμπς (Άλεν 46’); Ουλόα (Τζόουνς 61’), Γκρέγκορι (ΜακΒέι 46’); Ντιουκ (Μπέκαμ 86’), Ποθουέλο (Μότα 46’), Βασίλεβ (Τέιλορ 46’); Ιγκουαίν (Ροντρίγκεζ 46’)

Μπαρτσελόνα (πρώτο ημίχρονο): Τερ Στέγκεν, Κρίστενσεν, Έρικ , Μπαλντέ, Κεσί, Νίκο, Πέδρι, Ραφίνια, Ομπαμεγιάνγκ, Φατί.

Μπαρτσελόνα (δεύτερο ημίχρονο): Πένια, Ρομπέρτο, Αραούχο, Ντε Γιόνγκ, Άλμπα, Τόρρε, Μπουσκέτς, Γκάβι, Ντεμπελέ (Κογιάδο 80’), Μέμφις, Eζαλζουλί (Κασάδο 84’).