Εξασφάλισε στις καθυστερήσεις το Τσάμπιονς Λιγκ

Με ένα τρομερό γκολ του Zόρντι Άλμπα στις καθυστερήσεις, η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Μπέτις και εξασφάλισε μαθηματικά μια θέση στην τετράδα της Λα Λίγκα.
Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία φάση του, η Μπαρτσελόνα «χαμογέλασε» στο τέλος και πήρε το διπλό μέσα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», σφραγίζοντας ένα εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ τη νέα σεζόν.

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό από την αρχή του. Μόλις στο 12ο λεπτό του αγώνα, οι «Μπλαουγκράνα» «άγγιξαν» το γκολ με τον Ντεμπελέ να βγάζει παράλληλη μπαλιά, τον Μπράβο να κάνει λάθος, αλλά ο Μπάρτρα ήταν αυτός που έσωσε πάνω στη γραμμή την Μπέτις. Λίγα λεπτά αργότερα, οι Καταλανοί είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους με την κεφαλιά του Αραούχο να σταματάει στο δοκάρι του Ρουί Σίλβα. Από τη μεριά της, οι γηπεδούχοι απάντησαν με μεγάλη ευκαιρία στο 28′, όταν ο Ροντρίγκεζ σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Νέτο. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες αν και είχαν αρκετές ευκαιρίες, πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με το απόλυτο μηδέν.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους φιλοξενούμενους να απειλούν πρώτοι με την ατομική ενέργεια του Ντεμπελέ, η οποία σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Λίγο αργότερα, η Μπάρτσα βρέθηκε σε δυσμενή θέση, ωστόσο ο Αραούχο με σωτήριο τάκλιν στη γραμμή, την έσωσε από το 1-0. Με το παιχνίδι να έχει εξαιρετικό ρυθμό και πολλές ευκαιρίες, στο 76ο λεπτό, οι Καταλανοί βρήκαν το δρόμο για τα δίχτυα με τον Ανσού Φατί να σκοράρει μετά την επιστροφή του στην ενεργό δράση. Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε για λίγο, διότι στο 79′ ο Μπάρτρα νίκησε τους πάντες στον αέρα και πλήγωσε την Μπαρτσελόνα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Οι παίκτες του Τσάβι πίεσαν για το γκολ που θα τους χάριζε τη νίκη και αυτό ήρθε από τον Ζόρντι Άλμπα στις καθυστερήσεις του αγώνα με ένα εξαιρετικό σουτ από την αριστερή πλευρά.

ΓΚΟΛ: 79′ Μπάρτρα / 76′ Φατί, 90+4 Άλμπα
Δοκάρι: 28′ Ροντρίγκεζ / 20′ Αραούχο
Κίτρινες: 72′ Μπάρτρα / 64′ Μπουσκέτς, 78′ Άλβες

Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Μπράβο (17’ Ρουΐ Σίλβα) – Σαμπαλί, Πετσέλα, Μπάρτρα, Άλεξ Μορένο – Γκίντο Ροντρίγκες, Γκουαρδάδο (78’ Ροντρίγκο Σάντσεθ) – Κανάλες, Φεκίρ, Χουάνμι (77’ Γουίλιαμ Καρβάλιο) – Μπόρχα Ιγλέσιας.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Νέτο – Ντάνι Άλβες, Αραούχο, Έρικ Γκαρθία, Τζόρντι Άλμπα – Φρένκι Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Γκάβι (80’ λ. τρ. Ρίκι Πουτς) – Ντεμπελέ (74’ Ανταμά Τραορέ), Φεράν Τόρες (74’ Φατί), Ντεπάι (66’ Ομπαμεγιάνγκ).