Δικό της και το… φιλικό “El Clasico”

Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε την Ρεάλ Μαδρίτης με 3:0 σε αγώνα προετοιμασίας, που διεξήχθη στο Ντάλας του Τέξας, παρουσία 82.026 θεατών. Με αυτόν τον τρόπο, οι “μπλαουγκράνα” ξεκίνησαν τη φετινή σεζόν, ακριβώς όπως και την περσινή.

Ο Ουσμάν Ντεμπελέ άνοιξε το σκορ στο 15′ του “El Clasico” και μέχρι το 85ο λεπτό, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να… βρουν δίχτυα. Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο, ο νεαρός Φέρμιν Λόπες διπλασίασε τα τέρματα των Καταλανών, ενώ το τελικό σκορ, διαμόρφωσε ο Φεράν Τόρες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Κάρλο Αντσελότι, χρησιμοποίησε έναν “ρόμβο” στην μεσαία γραμμή με τους Βαλβέρδε, Μπέλινγκχαμ, Τσουαμενί και Καμαβινγκά, ενώ από την εικόνα της Ρεάλ, είναι εμφανής η απουσία του Καρίμ Μπενζεμά, καθώς οι Βινίσιους και Ροντρίγκο έμειναν… άσφαιροι. Μάλιστα, ο Βινίσιους έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 20ο λεπτό, καθώς αστόχησε σε πέναλτι.

Από την πλευρά τους οι πρωταθλητές Ισπανίας, βλέπουν τον Ντεμπελέ να “ανασταίνεται” ποδοσφαιρικά, την ώρα που η σχετική φημολογία θέλει έντονο το ενδιαφέρον της Παρί Σεν Ζερμέν για την απόκτηση του. Η αναμέτρηση διεξήχθη κάτω από αφόρητη ζέστη, με την θερμοκρασία περιβάλλοντος εκτός σταδίου, να φθάνει στους 40 βαθμούς Κελσίου.//Α.