Δεν έπεισε, αλλά κέρδισε η Μπαρτσελόνα

Η ομάδα του Τσάβι, χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα στροφές, επικράτησε 1:0 της Χετάφε ανεβάζοντας την διαφορά της από την Ρεάλ στους 6 βαθμούς, με τους Μαδριλένους να έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, ήρθε για την Μπαρτσελόνα μόλις στο 7ο λεπτό με τον Ντεμπελέ, ο οποίος δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Σόρια, που αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Η ομάδα του Τσάβι είχε τον έλεγχο, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί ευκαιρίες. Στο 30′ οι γηπεδούχοι είχαν τελική στην εστία, με τον Γκάβι. Στο 35′ οι “μπλαουγκράνα” άνοιξαν το σκορ. Ο Ραφίνια από τα αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Πέδρι με… τάκλιν διαμόρφωσε το 1:0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Χετάφε απείλησε με τον Μαγιοράλ, ο οποίος δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Τερ Στέγκεν. Η Μπαρτσελόνα, φαινόταν πως έκανε διαχείριση, απειλώντας με τον Ντεμπελέ, με την προσπάθεια του να μην βρίσκει στόχο. Η ομάδα του Τσάβι, άγγιξε το 2:0 στο 85′ με τον Κεσιέ, ο οποίος εκτέλεσε σωστά με τον Σόρια να κρατάει το 1:0. Στο 93′ η Χετάφε έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Λατάσα, με τον Γερμανό τερματοφύλακα να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση.

ΓΚΟΛ: 35′ Πέδρι