Άνετα οι “Μπλαουγκράνα” με χατ-τρικ Λεβαντόφσκι

Η Μπαρτσελόνα δεν είχε κανένα πρόβλημα στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League και με μεγάλο πρωταγωνιστή της τον Πολωνό επιθετικό, επιβλήθηκε της Βικτόρια Πλζεν στο “Καμπ Νόου” με το εμφατικό 5-1.

Η Μπαρτσελόνα άρχισε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και μόλις στο 13ο λεπτό, ο Κεσί άνοιξε το σκορ του αγώνα με μια δύσκολη κεφαλιά, μετά από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Κουντέ. Αυτό ήταν και το πιο γρήγορο γκολ σε ντεμπούτο παίκτη των Καταλανών στο Champions League. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ασκούν πίεση στους Τσέχους και στο 34ο λεπτό, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι μετά από μια εξαιρετική συνεργασία του με τον Σέρχι Ρομπέρτο, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι όμως πάλεψαν και λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, μείωσαν σε 2-1 μετά τη σέντρα που εκμεταλλεύτηκε ο Σίκορα μέσα στην περιοχή και με μια εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στένγκεν. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όμως, οι “Μπλαουγκράνα” βρήκαν ξανά τη λύση. Ο Ντεμπελέ με μια εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος ανενόχλητος έστειλε την μπάλα μέσα σε άδειο τέρμα για το 3-1.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού “έπεσε” στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους όμως να “σφραγίζουν” και επί της ουσίας το ματς στο 67ο λεπτό του αγώνα. Ο Πολωνός επιθετικός των Καταλανών με ένα έξοχο βολέ από την άκρη της περιοχής, έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία του Στάνεκ για ένα εντυπωσιακό γκολ, το τρίτο του Λεβαντόφσκι και το 4-1 αντίστοιχα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 71′, η Μπαρτσελόνα “καθάρισε” το ματς με γκολ του Φεράν Τόρες, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μέσα στην περιοχή αμαρκάριστος την εξαιρετική ασίστ του Ουσμάν Ντεμπελέ. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες και τους “Μπλαουγκράνα” να δείχνουν τις διαθέσεις τους από νωρίς στη διοργάνωση.

ΓΚΟΛ: 13′ Κεσί, 34′, 45+3′, 67′ Λεβαντόφσκι, 71′ Τόρες / 44′ Σίκορα

Κίτρινες: 4′ Πέρνιτσα, 27′ Μοσκέρα, 56′ Χορί, 62′ Γεμέλκα

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο (46’ Πικέ), Κρίστενσεν, Κουντέ, Άλμπα, Κεσί (81’ Τορέ), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (75’ Γκάβι), Ντεμπελέ (75’ Ντεπάι), Φατί (65’ Τόρες), Λεβαντόφσκι.

Βικτόρια Πλζεν (Μιχάλ Μπίλεκ): Στάνεκ, Χάβελ, Χέιντα, Πέρνιτσα, Γιέμελκα (86′ Χόλικ), Κάλβατς, Μπούχα, Σικόρα (79’ Πιλάρ), Βικάνοβα (78’ Τσέρμακ), Μοσκέρα (79’ Γίρκα), Τσόρι (66’ Μπάσεϊ).