Υπάρχει… θέμα στο Μόναχο

Η Μπάγερν γνώρισε την ήττα από την Άουγκσμπουργκ με 1-0 εκτός έδρας και έχει τέσσερα σερί παιχνίδια να… δει τρίποντο. Πλέον οι Βαυαροί είναι στην τέταρτη θέση, προς το παρόν, με 12 βαθμούς.

Η Μπάγερν Μονάχου αντιμετώπισε την Άουγκσμπουργκ στην “WWK Arena” για την 7η αγωνιστική της Bundesliga, με σκοπό να επιστρέψει στις νίκες, μετά τις τρείς σερί ισοπαλίες. Οι “Βαυαροί” τα βρήκαν “σκούρα” απέναντι στο συμπαγές, αμυντικά σύνολο του Ενρίκο Μάνσεν. Η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μπερίσα στο 59′ και στη συνέχεια κράτησε το σκορ, με πρωταγωνιστή τον Γκίκιεβιτς, παίρνοντας έτσι τη νίκη και έχουν συνολικά εννέα βαθμούς.

Στο πρώτο 10λεπτο η Μπάγερν είχε την πρωτοβουλία, χωρίς να βρεί κάποια αξιόλογη τελική. Στο 12′ ο Σανέ έκανε μια πάσα στον Μανέ που προσπάθησε να περάσει τον Γκίκιεβιτς, ο οποίος τον σταμάτησε με το πόδι. Στο 15′ ένα σουτ του Λιρόι Σανέ πέρασε ελάχιστα άουτ. Γενικά ο 26χρονος μεσοεπιθετικός, ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης της Μπάγερν στο πρώτο 20λεπτο και στο 17′ έχασε κι άλλη ευκαιρία με τον γκολκίπερ της Άαουγκσμπουργκ να του λέει “όχι”. Στο 24′ ο Γκουβέλεβ έκανε ένα σούτ που πέρασε άουτ, ενώ λίγες στιγμές νωρίτερα ο Νοίερ ήταν σε ετοιμότητα σε προσπάθεια του Νίντερλεχνερ. Στο 33′ ο Μουσιάλα σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία αφού πλάσαρε άουτ μετά την εξαιρετική πάσα του Μίλερ. Στο 38′ ο Μπάουερ έχασε τρομερή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την Άουσμπουργκ, αφού η κεφαλιά που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νόιερ.

Στην επανάληψη η Μπάγερν είχε την πρωτοβουλία και απείλησε στο 55′ με τον Μανέ αλλά ο Γκίκιεβιτς ήταν σε ετοιμότητα. Η Άουσμπουργκ ήταν εκείνη που προηγήθηκε, στο 59′ μετά από εκτέλεση φάουλ, όταν η μπάλα έφτασε στον Μπερίσα που από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα ο Μουσιάλα επιχείρησε να “απαντήσει” άμεσα αλλά αστόχησε. Οι Βαυαροί με κινήσεις από τον πάγκο προσπάθησαν να βρουν την ισοφάριση, χωρίς όμως να καταφέρουν να νικήσουν τον Γκίκιεβιτς και έτσι το σύνολο του Νάγκελσμαν προχώρησε στο τέταρτο σερί “στραβοπάτημα” στην Bundesliga. Από την άλλη η Άουγσκμπουργκ “βρήκε” την τρίτη της νίκη στο γερμανικό πρωτάθλημα και ανέβηκε στην 11η θέση με εννέα βαθμούς.

ΓΚΟΛ: Μπερίσα 59′

Κίτρινες: Μπερίσα 31′, Χαν 45′, Γκουβέλεβ 58’/ Μανέ 38′

Άουσμπουργκ (Ενρίκο Μάανσεν): Γκίκιεβιτς, Ιάγκο (Βάργκας 75′), Γκουβέλεβ, Μπάουερ, Γκούμνι, Ρετσμπεκάι, Γκρουέζο, Ντεμίροβιτς(67’Πέντερσεν), Νίντερλεχνερ (Γιένσεν 75′), Χαν, Μπερίσα (Πετκόφ 90’+4′)

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Ναγκέλσμαν): Νόιερ, Μαζραουί (62’Γκνάμπρι), Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα(69’Ζάμπιτσερ), Μίλερ, Μουσιάλα (Στάνισιτς 78′), Σανέ, Μανέ (Τσούπο Μότινγκ 78′)