Βαυαρικό… πάρτι πέντε αστέρων

Η Μπάγερν Μονάχου ξεπέρασε “κυνικά” το εμπόδιο της Βικτόρια Πλζεν με 5-0 και έφτασε τους 9 βαθμούς, παραμένοντας στην κορυφή του 3ου ομίλου, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων, του Champions League.

Η Μπάγερν Μονάχου, υποδέχθηκε για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Champions League, τη Βικτόρια Πλζεν. Ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν κατέβασε μία ενδεκάδα με όλα του τα… όπλα και “καθάρισε” από το πρώτο μέρος το παιχνίδι, με το σκορ στο 3-0. Έτσι οι Βαυαροί, με το τελικό 5-0, έφτασαν τους 9 βαθμούς, κάνοντας το απόλυτο, ενώ οι Τσέχοι παρέμειναν στην τελευταία θέση, χωρίς βαθμό. Να σημειωθεί, ότι η Μπάγερν παραμένει αήττητη σε 31 συνεχόμενα παιχνίδια (28 νίκες και τρεις ισοπαλίες), σε φάση ομίλων, ξεπερνώντας το ρεκόρ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Μπάγερν Μονάχου, από την αρχή της αναμέτρησης, έδειξε ότι δεν… αστειεύεται. Στο έβδομο λεπτό ο Σανέ, μετά από μία εντυπωσιακή ενέργεια, εξαπέλυσε μία “οβίδα”, έξω από την περιοχή και άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς. Έξι λεπτά αργότερα οι Γερμανοί διπλασίασαν τα τέρματα τους, όταν ο Γκορέτσκα, πέρασε μία εντυπωσιακή κάθετη πάσα στον Γκνάμπρι και εκείνος με πλασέ, κατάφερε να νικήσει τον Τβρντον. Η Μπάγερν είχε την απόλυτη κυριαρχία και βρήκε ακόμα ένα γκολ στο 21ο λεπτό. Ο Μανέ με μία “μαγική” ντρίμπλα, βρέθηκε έξω από την περιοχή, η πάσα του κόντραρε και εκμεταλλευόμενος την πορεία της μπάλας, βρέθηκε απέναντι από την εστία της Πλζεν. Με ένα δυνατό σουτ βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το σκορ σε 3-0. Η Γερμανοί βρήκαν και τέταρτο γκολ με τον Μουσιάλα, το οποίο σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μετά και από χρήση του VAR. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, με τους Βαυαρούς, να έχουν “κεφάλι” στο σκορ με 3-0.

Ο Γκνάμπρι πανηγυρίζει το γκολ του (2-0), απέναντι στην Πλζεν μαζί με τον Μανέ και τον Γκορέτσκα. (Ap photo)

Στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί συνέχισαν με το πόδι στο… γκάζι. Στο 51ο λεπτό ο Μανέ βρήκε με μία ωραία μπαλιά τον Σανέ. Αυτός κατέβασε με φανταστικό κοντρόλ τη μπάλα και “εκτέλεσε” τον Τβρντον για το 4-0. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Γκορέτσκα μοίρασε τη δεύτερη ασίστ του στο ματς, στον Τσούπο Μότινγκ, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από την εστία των Τσέχων και με ένα δυνατό πλασέ, ευστόχησε, αφού η μπάλα χτύπησε πρώτα και στο δοκάρι. Έτσι οι Βαυαροί έκαναν το 5-0 και στα επόμενα λεπτά, παρά τις αλλαγές του Νάγκελσμαν, συνέχισαν να πιέζουν τους Τσέχους και για έκτο γκολ. Παρόλα αυτά δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο γκολ στα εναπομείναντα λεπτά, με τον ρυθμό να πέφτει, ενώ και οι φιλοξενούμενοι είχαν μία ευκαιρία για το γκολ της τιμής, η οποία κατέληξε εκτός εστίας. Έτσι η Μπάγερν “διέλυσε” την Βικτόρια Πλζεν με 5-0 και έκανε το 3/3, ενώ οι Τσέχοι δεν έχουν καταφέρει να συλλέξουν ακόμα κάποιο πόντο.

Γκολ: 7′, 51′ Σανέ, 13′ Γκνάμπρι, 21′ Μανέ, 59′ Τσούπο Μότινγκ / –

Κίτρινες: – / 29′ Τσόρι

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Μαζραουί, Ουπαμεκανό (Παβάρ 72′), Ντε Λιχτ, Ντέιβις (Στάνισιτς 46′), Γκορέτσκα (Σάμπιτζερ 72′), Χράφενμπερχ, Σανέ (Τελ 58′), Μουσιάλα (Τσούπο Μότινγκ 46′), Γκνάμπρι, Μανέ

Βικτόρια Πλζεν (Μιχάλ Μπίλεκ): Τβρντον, Χόλικ, Χέιντα (Τιτζανί 63′), Πέρνιτσα, Χάβελ, Κάλβαχ, Εντιάιγ, Κόπιτς (Τζίρκα 58′), Βλκάνοβα (Τζεμέλκα 46′), Μοσκέρα (Πιλάρ 85′), Τσόρι (Μπάσεϊ 58′)