Συνεχίζει στο ρελαντί

Η Μπάγερν Μονάχου χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση έκαμψε το εμπόδιο της Βόλφσμπουργκ με 2-0 κάνοντας το 2 στα 2 στην Μπουντεσλίγκα.

Για το παιχνίδι που έριξε την αυλαία στη δεύτερη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, η Μπάγερν Μονάχου υποδέχθηκε τη Βόλφσμπουργκ και έκανε το δύο στα δύο επικρατώντας με 2-0, δίνοντας συνέχεια στις εντυπωσιακές της εμφανίσεις μετά τη νίκη της στην πρεμιέρα. Στο 33′ ο Μουσιάλα άνοιξε το σκορ ενώ στο 44 ο Μίλερ έγραψε το τελικό 2-0.

Το ματς:

Καλά μπήκε η Βόλφσμπουργκ στο παιχνίδι, περιορίζοντας την Μπάγερν, η πρώτη ευκαιρία για τους “βαυαρούς” στο παιχνίδι ήρθε στο 14′ όταν ο Παβάρντ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι μετά από κόρνερ του Κίμιχ, Στο 20′ γκολ του Μανέ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στο 33′ ο Ντέιβις έκανε μια πολύ όμορφη ενέργεια, η μπάλα έφτασε στον Μουσιάλα ο οποίος με ένα ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για την Μπάγερν. Το σύνολο του Νάιγκελσμαν ανέβασε ρυθμούς και στο 36′ ένα πολύ ωραίο σουτ του Παβάρντ εξουδετερώθηκε από τον τερματοφύλακα σε κόρνερ, ενώ και ένα σουτ του Κίμιχ στο 40′ κατέληξε στην αγκαλιά, πριν λήξει το ημίχρονο η Μπάγερν διπλασίασε τα τέρματά της όταν από μια ενέργεια του Ντέιβις από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Κίμιχ έξω από την περιοχή ο οποίος σούταρε, ο Μίλερ έβαλε το πόδι του αλλάζοντας την πορεία της μπάλας στέλνοντας την στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “λύκοι” πάλι μπήκαν καλά και κράτησαν μπάλα, με την Μπάγερν να ανεβάζει ρυθμούς μετά το 55′ όταν και ο Τόμας Μίλερ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει δυο τα τέρματα του όταν ένα σουτ του κόντραρε σε αμμυντικό και ο Καστέλς έκανε μια τρομερή επέμβαση, Στο 70′ ο Μανέ συνέχισε τον χορό των χαμένων ευκαιριών όταν μια κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ ενώ 2 λεπτά αργότερα σε μια οριακή φάση είδε το γκολ που πέτυχε να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στο 87′ ο Νόιερ μπλόκαρε με ευκολία ένα σουτ του Βάλμσμιντ. Στο 91′ ο Κάστελς απέκρουσε με δυσκολία ένα σουτ του Σανέ στην τελευταία φάση του αγώνα.

Γκολ: Μουσιάλα (33′),Μίλερ (44′)

Κάρτες: Λ. Ερνάντεζ 15′, Ουλράιχ 23′ (πάγκος) Σβάνμπεργκ 52′

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Παβάρντ, Ουπαμεκανό, Λ.Ερνάντεζ, Ντέιβις, Κίμιχ, Σάμπιτσερ, Μουσιάλα (Γκράβενμπεργκ 83′), Μίλερ, Μανέ (Τελ 80′), Γκνάμπρι (Σανέ 46′).

Βόλφσμπουργκ: Καστέλς, Βαν Ντε Βεν, Λακρόι, Μπόρναοθ, Μπακού, Μαρμούς (Βάλμσμιντ 68′), Σβάνμπεργκ (Νμέχα 61′), Άρνολντ (Βράνξ 84′), Γκουιλαβοκούι, Βίμερ (Κρούζε 46΄), Νμέτσα (Μπρέκαλο 84′).