Στο… ρελαντί η Μπάγερν

Οι “Βαυαροί” επικράτησαν άνετα της Χόφενχαϊμ με 2-0 και πλησίασαν έστω και προσωρινά, στον ένα βαθμό, την πρωτοπόρο Ουνιόν Βερολίνου.

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε ένα άνετο “διπλό” στην έδρα της Χόφενχαϊμ με 2-0 και παραμένει στο κυνήγι της πρωτοπόρου Ουνιόν. Τα γκολ για τους “Βαυαρούς” σημείωσαν οι Μουσιάλα στο 18′ και Τσόυπο Μότινγκ στο 38′.

Στο 4′ ο Γκνάμπρι βρήκε λίγο χώρο στην περιοχή και απείλησε αλλά ο Μπάουμαν έκανε την επέμβαση. Στο 10′ ο Τσούπο Μοτίνγκ σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Γερμανού τερματοφύλακα. Στο 18′ η Μπάγερν άνοιξε το σκορ έπειτα από κόρνερ, ο Παβάρντ πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μουσιάλα, ο οποίος πλάσαρε σωστά για το 0-1. Στο 20′ ο Γκορέτσκα, παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματά της Μπάγερν αλλά ο Μπάουμαν πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση. Εξαιρετικός ο Γερμανός κίπερ της Χόφενχϊμ είπε “όχι” και στον Γκνάμπρι στο 25′. Στο 33′ ο Μουσιάλα πιάνει ένα ωραίο σουτ αλλά αστοχεί. Στο 38′ έπειτα από λάθος της άμυνας, η μπάλα έφτασε στον Γκάνμπρι, εκείνος έβγαλε την σέντρα και ο Τσούπο Μοτίνγκ έκανε το 2-0. Στο 40′ εξαιρετική επέμβαση του Ούλραϊχ σε σουτ του Ριτέρ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γερμανός απέκρουσε και ενέργεια του Πρεμέλ.

Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο με την Μπάγερν να ρίχνει ταχύτητες και να κρατά κατοχή χωρίς να απειλεί στο 71′ μεγάλη φάση για την Μπάγερν με τον Μπάουμαν να διώχνει με τα πόδια στο σουτ του Σάμπιτσερ, στην εξέλιξη της φάσης ο Ουπαμεκανό απομάκρυνε σωτήρια την αντεπίθεση των γηπεδούχων.

ΓΚΟΛ: /18′ Μουσιάλα, 38′ Τσούπο Μότινγκ

Κίτρινες: 33′ Μπαουμγκάρτνερ, 80′ Καμπάκ/ 51′ Ουπαμεκανό, 61′ Κίμιχ

Χόφενχαϊμ (Μπρειτενρείτερ): Μπάουμαν, Ακρόγκουμα, Καμπάκ, Ενσοκί, Σκοβ (63’Καντεράμπεκ), Πρέμελ(85′ Στίλερ), Γκέιγκερ(85′ Ρούντι), Μπαουμγκάρτνερ(63′ Κράμαριτς), Ανχελίνιο, Ριτέρ, Νταμπούρ

Μπάγερν Μονάχου (Νάγκελσμαν): Ούλραϊχ, Μαζραουί, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Γκορέτσκα (70′ Ζάμπιτσερ), Κίμιχ, Κομάν(63′ Μανέ), Μουσιάλα(76′ Γκράβενμπεργκ), Γκνάμπρι, Τσόυπο Μότινγκ(70′ Τελ).