“Τσέκαρε” το εισιτήριο για τους “8” η Μπάγερν

Οι Βαυαροί, επικράτησαν 2:0 της Παρί Σεν Ζερμέν και πανηγύρισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League. Oι Γερμανοί, υπερασπίστηκαν το υπέρ τους αποτέλεσμα από τον πρώτο αγώνα, (1:0) και καθάρισαν την πρόκριση στην “Αλιάνζ Αρένα”.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με την Μπάγερν να κυκλοφορεί τη μπάλα στα πρώτα λεπτά και την Παρί να ισορροπεί άμεσα. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους παριζιάνους με τον Εμπαπέ να βγαίνει στην αντεπίθεση και να σουτάρει, όμως το τελείωμά του ήταν κακό. Στο 16ο λεπτό, οι Βαυαροί απείλησαν με τον Γκορέτσκα, όμως ο Ντοναρούμα, μπλόκαρε άψογα. Οι Γάλλοι απάντησαν άμεσα, αρχικά με τον Εμπαπέ, που μπήκε στην περιοχή, έφυγε πλάγια και σούταρε, αλλά και στη συνέχεια με τον Μέσι, ο οποίος σε φάση διαρκείας δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζόμερ. Ο κίπερ των Γάλλων κράτησε και πάλι ανέπαφη την εστία του, αυτή τη φορά σε σουτ του Μουσιάλα. Στο 38ο λεπτό, η ομάδα του Γκαλτιέ, έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει. Ο Ζόμερ έχασε τη μπάλα, ο Βιτίνια πλάσαρε σε κενή εστία, με τον Ντε Λιχτ, να προλαβαίνει και να κόβει πάνω στη γραμμή, κρατώντας το μηδέν.

H Mπάγερν μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος, απείλησε από τα πρώτα λεπτά και κυκλοφόρησε τη μπάλα. Μάλιστα, έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με τον Ντανίλο, να κόβει εντυπωσιακά τον Μότινγκ. Σε δεύτερη φάση ο Γερμανός βρήκε δίχτυα, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς ο Μίλερ, ήταν εκτεθειμένος. Οι Βαυαροί συνέχισαν πιο κινητικοί, πατώντας συνεχώς στην αντίπαλη περιοχή. Στο 61ο λεπτό οι Γερμανοί βρήκαν το πολυπόθητο γκολ. Μίλερ και Γκορέτσκα πίεσαν και έκλεψαν τη μπάλα από τον Βεράτι, ο δεύτερο μοίρασε και ο Μότινγκ σκόραρε, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Παριζιάνοι στη συνέχεια αντέδρασαν, με τον Μέσι να εκτελεί κόρνερ, να βρίσκει τον Ράμος, με τον Ζόμερ να βγάζει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ισπανού. Οι Βαυαροί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τον Σανέ να βγαίνει σε θέση βολής, να κάνει το σουτ και να χάνει την ισορροπία του και να αστοχεί. Ο Γκνάμπρι στο 89ο λεπτό, “καθάρισε” την πρόκριση για την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Σαντιό Μανέ, σκόραρε το τέρμα όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Μπάγερν όμως, με δύο νίκες κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν πανηγύρισε την πρόκριση στους “8” του Champions League.//

Γκολ: 61′ Τσούπο Μότινγκ, 89′ Γκνάμπρι
Kίτρινες: 90+5 Χακίμι
Στατιστικό:
Τα πέντε από τα έξι τελευταία γκολ που έχει πετύχει η Μπάγερν εναντίον της Παρί στο Champions League, τα έχει σκοράρει παίκτης που παλαιότερα αγωνιζόταν στην Παριζιάνικη ομάδα.

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Ζόμερ, Στάνισιτς, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Μουσιάλα (81′ Μανέ), Μίλερ (86′ Κανσέλο), Κομάν (86′ Γνάμπρι), Τσούπο-Μοτίνγκ (68′ Σανέ)

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Χακίμι, Ράμος, Μαρκίνιος (36′ Moυκιέλε (46′ Μπιτσιαμπού), Μέντες (81′ Μπερνά), Βεράτι, Ντανίλο, Ρουίθ (76′ Έμερι), Βιτίνια (81′ Εκιτικέ), Μέσι, Εμπαπέ