“Καθάρισε” σε πέντε λεπτά η Μπάγερν

Οι Βαυαροί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στη Μπαρτσελόνα με 2-0 και “σκαρφάλωσαν” στην πρώτη θέση με έξι βαθμούς.

Το παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων, είχε σαν κεντρικό πρόσωπο τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος “σπατάλησε” αρκετές ευκαιρίες. Η Μπάγερν έδειξε για ακόμη μία φορά, το πόσο “ψυχρή” ομάδα είναι και… καθάρισε μέσα σε πέντε λεπτά την Μπαρτσελόνα, χάρη σε γκολ των Ερνάντες και Σανέ. Έτσι οι Βαυαροί πέρασαν μόνοι στην πρώτη θέση με έξι βαθμούς, ενώ οι “μπλαουγκράνα” έμειναν δεύτεροι με τρεις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Καταλανούς να απειλούν στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πέδρι πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε, με τον Νόιερ να απομακρύνει ενστικτωδώς με τα πόδια. Στο 18′ η Μπαρτσελόνα έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Γκάβι με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Λεβαντόφκσι στο ύψος του πέναλτι, με τον Πολωνό να πιάνει ένα μονοκόμματο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα όμως, πάνω από την εστία. Τρία λεπτά αργότερα, ξανά ο 34χρονος στράικερ αστόχησε. Ο προωθημένος Μάρκος Αλόνσο σέντραρε, ο “Λέβα” έπιασε την κεφαλιά, με τον Νόιερ να… υψώνει τοίχος, προστατεύοντας την εστία του από παραβίαση. Το σύνολο του Τσάβι ήταν σαφώς ανώτερο στο πρώτο μέρος και η Μπάγερν είχε… Νόιερ, ενώ ο Λεβαντόφσκι σπατάλησε τουλάχιστον δύο κλασσικές ευκαιρίες. Έτσι η δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια χωρίς να έχουν βρει κάποιο τέρμα.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου οι ρόλοι αντιστράφηκαν, η Μπάγερν… πάτησε γκάζι και κατάφερε να προηγηθεί πέντε λεπτά, μετά το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή για το δεύτερο ημίχρονο. Ο Κίμιχ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, η άμυνα της Μπαρτσελόνα ολιγώρησε και ο Ερνάντες ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, κερδίζοντας εύκολα τον Τερ Στέγκεν. Στο 54′ Μουσιάλα και Σανέ συνεργάστηκαν εξαιρετικά και ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε με το δεξί του πόδι και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Στο 63′ ο Πέδρι έκανε τα πάντα τέλεια, εκτός από το τελείωμα. Κοντρόλαρε εντυπωσιακά και σούταρε, με τη μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι, καθώς σταμάτησε στο δοκάρι. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν, χωρίς να υπάρξει κάποια σημαντική στιγμή και έτσι οι Γερμανοί πήραν μία σπουδαία νίκη – πρωτιά στον όμιλο.

Γκολ: 50′ Ερνάντες, 54′ Σανέ

Δοκάρι: 63′ Πέδρι

Κίτρινες: 19΄ Σάμπιτσερ, 74′ Κίμιχ / 48′ Μπουσκέτς

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Ντέιβις, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Παβάρντ (Μαζράουϊ 21′), Κϊμιχ, Ζάμπιτσερ (Γκορέτσκα 46′), Σανέ (Τελ 80′), Μίλερ, Μουσιάλα (Γκράβενμπερχ 80′), Μανέ (Γκνάμπρι 70′)

Μπαρσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Κρίστενσεν (Γκαρσία 70′), Κουντέ, Αλόνσο, Μπουσκέτς (Κεσί 80′), Πέδρι, Γκάβι (Ντε Γιονγκ 61′), Ντεμπελέ (Φατί 80′), Λεβαντόβσκι, Ραφίνια (Τόρες 61′)