“Εξάσφαιρη” Μπάγερν στη Φρανκφούρτη

Οι Βαυαροί άρχισαν με τον ιδανικότερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους για τη νέα χρονιά της Μπουντεσλίγκα, καθώς επικράτησαν με το συντριπτικό 6-1 της Άιντραχτ στο “Ντόιτσε Μπανκ Παρκ”.

Η Μπάγερν Μονάχου έδειξε από την πρώτη μέρα της νέας αγωνιστικής περιόδου πως δεν είναι διατεθειμένη να αφήσει τον θρόνο της πρωταθλήτριας Γερμανίας. Οι Βαυαροί “κέρασαν” με έξι γκολ την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και άρχισαν εντυπωσιακά τις επίσημες υποχρεώσεις τους.

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν μπήκε με… άγριες διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Κίμιχ. Έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της, διπλασίασε τα τέρματα της αναμέτρησης στο 11′ με τον Παβάρ, θέτοντας εξαιρετικές βάσεις νίκης από πολύ νωρίς. Οι Βαυαροί επιτίθονταν συνεχώς και η Άιντραχτ παρέμεινε στα 2/3 του γηπέδου της, όντας σε παθητικό ρόλο. Δύο λεπτά αργότερα, οι “αετοί” κατάφεραν να απειλήσουν με τον Τούρα, που έκανε την κεφααλιά και η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι κι έφυγε άουτ. Στο 15′, ο Μανέ βρήκε τον Μουσιάλα, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να βρει στόχο με την προσπάθειά του. Ο Σενεγαλέζος επιθετικός, όμως, κατάφερε να χριστεί σκόρερ στο 29′, σημειώνοντας το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα της Μπάγερν και το 3-0 για την ομάδα του. Στο 35ο λεπτό, οι Βαυαροί διεύρυναν κι άλλο το σκορ με τον Μουσιάλα να σκοράρει έπειτα από ασίστ του Μίλερ, ενώ στο στο 43ο λεπτό ο Γερμανός μεσοεπιθετικός έκανε νέα ασίστ για το γκολ του Γκνάμρπι που έγραψε το 5-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπάγερν συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο η Άιντραχτ πήρε μερικά μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα, στο 58ο λεπτό σκόραρε με τον Γιάκιτς, αλλά το γκολ του 25χρονου Κροάτη ακυρώθηκε κατόπιν της χρήσης του VAR ως οφσάιντ. Στο 64′, ωστόσο, οι “αετοί” κατάφεραν να βρουν το γκολ που έψαχναν με τον Κολό. Οι Βαυαροί “έσβησαν” τις μηχανές τους μετά το εκκωφαντικό ξεκίνημα τους στο πρώτο ημίχρονο και έτσι οι ρυθμός του αγώνα έπεσε. Ακόμη κι έτσι, όμως, η κατοχή της μπάλας παρέμεινε στα πόδια της Μπάγερν, που ήλεγχε τον ρυθμό. Η Άιντραχτ δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση, ενώ οι Βαυαροί βρήκαν και έκτο γκολ στο 83ο λεπτό με τον Μουσιάλα, ο οποίος σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς, μετά από ασίστ το Σανέ. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή συνοδεύτηκε με το 6-1 υπέρ της Μπάγερν, η οποία έκανε ιδανική πρεμιέρα στη Μπουντεσλίγκα.

ΓΚΟΛ: 64′ Κολό / 5′ Κίμιχ, 11′ Παβάρ, 29′ Μανέ, 35′, 83 Μουσιάλα, 43′ Γκνάμπρι

Κίτρινες: 59′ Εντικά, 70′ Κόστιτς

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Τουρέ, Εντικά, Τούτα, Ρόντε (46′ Γιάκιτς), Σο, Κόστιτς (74′ Αλιντού), Νάουφ, Λίντστρομ (46′ Λεντς), Γκέτσε, Μπορέ (46′ Κολό)

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν):  Νόιερ, Ουπαμεκάνο, Ερναντέζ (82′ Ντε Λιχτ), Παβάρ, Ντέιβις, Κίμιχ, Σάμπιτσερ (57′ Γκράβενμπερχ), Μίλερ (65′ Τελ), Μουσιάλα, Γκνάμπρι (66′ Σανέ), Μανέ