Πέρασε από την Κωνσταντινούπολη και συνεχίζει το σερί της η Μπάγερν

Οι Βαυαροί επικράτησαν εκτός έδρας με 3-1 της Γαλατάσαραϊ, έκαναν το 3Χ3 στον 1ο Όμιλο του Champions League και συνεχίζουν ένα μοναδικό ρεκόρ στη διοργάνωση, αφού σε φάση ομίλων είναι 37 ματς αήττητοι (34 νίκες, 3 ισοπαλίες) και μετράνε 17 διαδοχικές νίκες!

Η Γαλατάσαραϊ ήταν καταιγιστική για ένα ημίχρονο, όμως η Μπάγερν Μονάχου έχει την ποιότητα να πάρει τη νίκη ακόμα κι αν δεν βρίσκεται στη μέρα της, επικρατώντας στην Κωνσταντινούπολη με 3-1, για την 3η αγωνιστική του 1ου Ομίλου του Champions League. Οι Βαυαροί έκαναν το 3Χ3 και βρίσκονται “αγκαλιά” με την πρόκριση στους “16” του θεσμού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπάγερν ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη και μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ. Προσπάθεια του Σανέ από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και έκανε παράλληλη κίνηση, έδωσε απέναντι στον Κομάν (με τον Μουσιάλα να αφήνει την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του) και ο Γάλλος με σουτ έκανε το 1-0. Στο 11′ η Γαλατάσαραϊ έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, όταν σε σέντρα από δεξιά ο Ούλραϊχ έστειλε την μπάλα στα πόδια του Ακτούρκογλου κι αυτός σούταρε πάνω από την εστία με εξουδετερωμένο τον Γερμανό τερματοφύλακα. Ο Μαζραουί στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα με κεφαλιά την έστειλε στο δοκάρι της ομάδας του στο 23′. Η μπάλα πέρασε κόρνερ, το οποίο εκτελέστηκε και ο Ικάρντι αστόχησε με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή. Η “Τσιμ Μπομ” πίεζε και τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 30′. Ο Ικάρντι έπεσε στο έδαφος όταν ετοιμαζόταν να υποδεχθεί μια μπαλιά στην περιοχή, με τους Κιμ και Κίμιχ να τον μαρκάρουν, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και ο Αργεντινός επιθετικός “έσκαψε” την μπάλα και νίκησε εντυπωσιακά τον Ούλραϊχ για το 1-1. Η Γαλατά παραλίγο να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της προβάδισμα. Ο Ακτούρκογλου έβγαλε την μπαλιά και ο Ικάρντι με πλασέ μέσα από την περιοχή δεν βρήκε εστία στο 45′ και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Η Μπάγερν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να ανακτήσει το προβάδισμά της, αλλά το σουτ του Σανέ στο 50′ μέσα από την περιοχή έφυγε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μουσλέρα. Ο Τορέιρα κέρδισε τη μπάλα στην άκρη της μεγάλης περιοχής των Βαυαρών και δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Ούλραιχ στο 52′. Η Γαλατά ήταν εξαιρετική και της αξίζουν πολλά εύσημα, γιατί δεν υπάρχουν πολλές ομάδες ικανές να περιορίσουν την Μπάγερν σε μόλις πέντε σουτ στο τέρμα κατά τη διάρκεια 60 λεπτών ποδοσφαίρου. Η ποιότητα όμως των Βαυαρών είναι τέτοια που και στο κακό τους βράδυ θα βρουν τον τρόπο να πάρουν αυτό που θέλουν. Ο Μαζραουί πάσαρε στον Μουσιάλα, ο Γερμανός έκανε παράλληλο γύρισμα, ο Κέιν έκανε το τακουνάκι, η μπάλα κόντραρε στον Μπούι και στρώθηκε στον Άγγλο φορ, ο οποίος εκτέλεσε ξανά για να “γράψει” το 2-1 στο 73′. Μουσιάλα και Κέιν άλλαξαν ρόλους στο 79′, ο Άγγλος έκανε το γύρισμα και ο Γερμανός με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-1 και κλείδωσε τη νίκη των Βαυαρών που έκαναν το 3Χ3.

ΓΚΟΛ: 30′ Ικάρντι (πεν.) / 8′ Κομάν, 73′ Κέιν, 79′ Μουσιάλα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 53′ Τετέ, 62′ Αϊχάν / 14′ Σανέ, 32′ Λάιμερ, 90’+5′ Ντέιβις

Γαλατάσαραϊ: Μουσλέρα, Σάντσες, Μπούι, Μπαρντακτσί, Καρατάς (75′ Ανχελίνιο), Αϊχάν (80′ Εντομπελέ), Τορέιρα, Τετέ (56′ Μέρτενς), Ζαχά (75′ Ζιγές), Ακτούρκογλου (75′ Γιλμάζ), Ικάρντι.

Μπάγερν Μονάχου: Ούλραϊχ, Ντέιβις, Ντε Λιχτ, Κιμ, Μαζραουί (78′ Σαρ), Κίμιχ, Λάιμερ, Σανέ, Μουσιάλα, Κομάν (83′ Τελ), Κέιν (83′ Τσούπο Μότινγκ).

Δείτε τις αναλυτικές βαθμολογίες των ομίλων, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//Λ.