Πάρτι… κορυφής για την Μπάγερν

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν επικράτησε με 4:2 της Βόλφσμπουργκ στη “Βόλκσβαγκεν Αρένα” και επέστρεψε με… εμφατικό τρόπο στην πρώτη θέση της Bundesliga. Οι “λύκοι” υπέστησαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους και συνεχίζουν να βρισκόνται εκτός των θέσεων που οδηγούν στην Ευρώπη.

Η Μπάγερν Μονάχου δεν άργησε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Κομάν να “χτυπάει” δύο φορές μέσα σε πέντε λεπτά. Στο 9′, ο Γάλλος εξτρέμ σούταρε από μακρινή απόσταση και δεν άφησε περιθώρια αντίδραση στον Καστέελς. Στο 14ο λεπτό ο Κανσέλο βρήκε τον Κομάν στην περιοχή και ο τελευταίος σκόραρε με μονοκόμματο σουτ. Πριν καν συμπληρωθούν 20 λεπτά παιχνιδιού, οι Βαυαροί βρήκαν και τρίτο τέρμα. Στο 19′, ο Κίμιχ εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Μίλερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατή κεφαλιά. Στο 44ο λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3:1, με τον Καμίνσκι να εκμεταλλεύεται την καλή σέντρα του Οτάβιο και να σκοράρει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό, ενώ στο 54ο λεπτό ο Τζόσουα Κίμιχ άφησε με 10 παίκτες τους Βαυαρούς. Από εκεί και έπειτα η Βόλφσμπουργκ ανέβασε… στροφές και πίεζε για να βρει δεύτερο γκολ, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα δύο τερμάτων και έπαιζαν με αντεπιθέσεις. Στο 73′, ο Μουσιάλα έκανε μια… κούρσα αρκετών μέτρων και πλάσαρε εύστοχα για το 4:1 της Μπάγερν Μονάχου. Στο 81ο λεπτό οι “λύκοι” μείωσαν εκ νέου, με τον Σβάνμπεργκ να κυνηγά μια χαμένη μπαλιά και να νικά τον Ζόμερ. Στο 84ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Γκέρχαρντ, όμως ακυρώθηκε από το VAR για οφσάιντ.

ΓΚΟΛ: 44′ Καμίνσκι, 81′ Σβάνμπεργκ / 9′, 14′ Κομάν, 19′ Μίλερ, 73′ Μουσιάλα
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38′ Οτάβιο / 34′, 54′ Κίμιχ, 35′ Σανέ, 45+2′ Γκορέτσκα, 90′ Βάνερ, 90+2′ Τελ
ΚΟΚΚΙΝΗ: 54′ Κίμιχ

Βόλφσμπουργκ (Νίκο Κόβατς): Καστέελς, Λακρουά (30′ Καμίνσκι), Mπόρναου, Φαν ντε Βεν, Μπακού, Σβάνμπεργκ, Άρνολντ (74′ Γκέρχαρντ), Φ. Ενμέτσα, Οτάβιο (67′ Παρέδες), Βίμερ (67′ Μάρμους), Βιντ (74′ Λ. Ενμέτσα)

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Ζόμερ, Κανσέλο (78′ Μπλιντ), Παβάρ, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Σανέ (61′ Τελ), Μουσιάλα (78′ Βάνερ), Κομάν (55′ Γκνάμπρι), Μίλερ (61′ Στάνισιτς)