Η… οβίδα του Κίμιχ χάρισε την ισοπαλία στην Μπάγερν

Η ομάδα του Στέφεν Μπάουμγκαρτ άγγιξε την έκπληξη της 17ης αγωνιστικής στην Bundesliga, αλλά το σύνολο του Μονάχου βρήκε το γκολ της ισοφάρισης (1:1), στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Δεύτερη διαδοχική απώλεια βαθμών γνώρισε η Μπάγερν Μονάχου. Μετά την ισοπαλία (1:1) με τη Λειψία, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έμεινε εκ νέου στο 1:1 με την Κολωνία και έδωσε τη δυνατότητα στους διεκδικητές του τίτλου να πλησιάσουν την κορυφή. Πλέον η Λειψία βρίσκεται στο -4, ενώ οι Άιντραχτ, Ουνιόν και Φράιμπουργκ έχουν την ευκαιρία να μειώσουν στο -3, στις αναμετρήσεις της 17ης αγωνιστικής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Κολωνία πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας την εστία του Ζόμερ. Μόλις στο 4ο λεπτό, η ομάδα του Στέφεν Μπάουμγκαρτ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Σκιρί να νικάει τον Ελβετό γκολκίπερ για το 1:0, “παγώνοντας” το “Αλιάνζ Αρένα”. Η Μπάγερν Μονάχου πραγματοποίησε την πρώτη της ευκαιρία στο 10′, με τον Σανέ να δημιουργεί χώρο για τον εαυτό του και να τον εκμεταλλεύεται με σουτ που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία Σβάμπε. Στο 14′, οι Βαυαροί απείλησαν ξανά με τον Γκνάμπρι, που έκανε το σουτ και ο γκολκίπερ της Κολωνίας κράτησε το μηδέν. Το σύνολο του Γιούλιαν Νάγκελσμαν είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά αδυνατούσε να τη μετουσιώσει σε καλές ευκαιρίες για γκολ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (1:0).

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Γιούλιαν Νάγκελσμαν αύξησαν τις προσπάθειές τους για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή της μπάλας. Στο 49′, ο Γκράβενμπερχ είχε καλή ευκαιρία για την Μπάγερν με μακρινό σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Σβάμπε. Στο 54′, οι Βαυαροί απείλησαν εκ νέου, με τον Κομάν να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Σβάμπε να αποσοβεί τον κίνδυνο. Η Μπάγερν πίεζε ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους, ωστόσο αδυνατούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 80ο λεπτό, ο Μίλερ έγινε έπιασε την κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά ο Σβάμπε κράτησε για ακόμη μία φορά απαραβίαστη την εστία του. Η πίεση των Βαυαρών έφερε αποτέλεσμα, καθώς στο 90′ ο Κίμιχ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με μία… φωτοβολίδα και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

ΓΚΟΛ: 90′ Κίμιχ / 4′ Σκιρί
Κίτρινες: 12′ Χουσεϊνμπάσιτς