Με τριάρα επέστρεψε στην κορυφή η Μπάγερν

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν ήταν ισοπεδωτική κόντρα στην Ουνιόν, επικράτησε με 3:0 και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας -παρέα με την Ντόρτμουντ- στους 46 βαθμούς.

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Μπάγερν Μονάχου, μόλις στο 10′ κατάφερε να απειλήσει με τον Μίλερ. Ο Γερμανός, βρέθηκε σε θέση βολής, μετά από ωραία πάσα του Τσούπο Μότινγκ, αλλά δεν κατάφερε να βρει εστία από πλεονεκτική θέση. Στο 15′ απείλησε η ομάδα του Βερολίνου. Ο Λαϊντουνί έδωσε την μπάλα αριστερά στον Ρουσιγιόν, ο οποίος πλάσαρε πάνω στον Νόιερ αποσοβώντας τον κίνδυνο. Μέσα σε 15 λεπτά, οι “Βαυαροί” τελείωσαν την υπόθεση νίκη. Στο 31′ ο Τσούπο Μότινγκ εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική πάσα του Κομάν και με το κεφάλι έκανε το 1:0. Στο 40′ ο Γάλλος από δημιουργός έγινε… σκόρερ και πέρασε το Ρένοβ για το 2:0. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουσιάλα με εξαιρετικό πλασέ διαμόρφωσε το 3:0.

Η Μπάγερν, συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, παρά το προβάδισμα της. Στο 48′ και στο 62′ οι Βαυαροί προσπάθησαν να σημειώσουν και τέταρτο τέρμα με τους Ντέιβις και Μίλερ, αλλά ο Ρένοβ είχε απάντηση και στους δύο. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μίλερ απείλησε ξανά σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία για το 4:0. Η Μπάγερν δεν σταματούσε να δημιουργεί καλές στιγμές. Στο 86′ ο Ντέιβις έχασε ακόμα μία καλή στιγμή με τον τερματοφύλακα της Ουνιόν να αποσοβεί τον κίνδυνο.

Γκολ: 31′ Τσούπο Μότινγκ, 40′ Κομάν, 45’+1′ Μουσιάλα
Κίτρινες: 83′ Παβάρ / 33′ Θόρσμπι