Με… σπασμένα φρένα η Μπάγερν Μονάχου!

Οι Βαυαροί έχουν βάλει μπροστά τις… μηχανές τους και δεν σταματούν πουθενά. Το σύνολο του Γιούλιαν Νάγκελσμαν υπέταξε με 6:1 τη Βέρντερ Βρέμης και εξασφάλισε την ένατη διαδοχική νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Η Μπάγερν Μονάχου εκμεταλλεύτηκε την περασμένη αγωνιστική την οδυνηρή ήττα (5-0) της Ουνιόν Βερολίνου και πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας. Πλέον, δείχνει αποφασισμένη να συνεχίσει να απολαμβάνει τη… μοναξιά της κορυφής, πατώντας το “γκάζι” στο τέρμα. Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν συνέτριψε με 6:1 τη Βέρντερ Βρέμης και έφτασε τους 31 βαθμούς στην Bundesliga.

Το παιχνίδι άνοιξε με την Μπάγερν να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Μουσιάλα άνοιξε το σκορ για το 1:0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μανέ άγγιξε τον διπλασιασμό των τερμάτων αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 10′, η Βέρντερ κατάφερε να ισοφαρίσει στο σκορ με τον Γιουνγκ, ενώ στο 18′ ο Τσούπο-Μότινγκ έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 22′, ο Γκνάμπρι κατάφερε να βρει δίχτυα, κάνοντας αυτό που δεν κατάφερε ο Τσούπο-Μότινγκ νωρίτερα, διαμορφώνοντας το 2:1. Οι Βαυαροί συνέχισαν να… χτυπούν και στο 26′ ο Γκόρετσκα έκανε το 3:1, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γκνάμπρι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 4:1. Το εν λόγω σκορ έμεινε έως το τέλος του ημιχρόνου, με την Μπάγερν να έχει… καθαρίσει ήδη την υπόθεση της νίκης.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν είχε οριακά την κατοχή της μπάλας και συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, αλλά όχι με τον ίδιο ρυθμό του πρώτου μέρους. Στο 54′, ο Σανέ έγινε αποδέκτης της μπάλας, σούταρε και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Παβλένκα. Στο 58′, ο Γκνάμπρι έχασε την ευκαιρία του για το χατ-τρικ, καθώς κοντρόλαρε ωραία και σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Παβλένκα απόκρουσε με ωραίο τρόπο. Εν συνεχεία, η Μπάγερν κατάφερε να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ, με τον Γκνάμπρι να πετυχαίνει το χατ-τρικ του στο 82ο λεπτό. Ο Τελ, δύο λεπτά αργότερα, διαμόρφωσε το 6:1, που αποτέλεσε και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 6′ Μουσιάλα, 22′, 28′, 82′ Γκνάμπρι, 26′ Γκορέτσκα, 84′ Τελ / 10′ Γιουνγκ

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκάνο, Ερναντέζ (57′ Σάμπιτσερ), Μαζράουι, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι, Μανέ, Μουσιάλα, Τσούπο-Μότινγκ (57′ Κομάν)

Βέρντερ Βρέμης (Όλι Βέρνερ): Παβλένκα, Βέλκοβιτς (46′ Stark), Πίπερ, Φριντλ, Γκρος (88′ Ραπ), Μπιτενκούρτ (62′ Σμιντ), Βάιζερ, Γιουνγκ, Γκρούεφ (59′ Στέιτζ), Ντουκς, Μπερκ (59′ Ντίνκσι).//