Έπαιξε σαν Μπάγερν και προκρίθηκε

Οι Βαυαροί επικράτησαν με 4:0 στην έδρα της Μάιντζ, πέτυχαν την πρώτη τους νίκη μέσα στο 2023 και πήραν εύκολα το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες μέσα στο 2023 για το πρωτάθλημα, η Μπάγερν Μονάχου έβγαλε αντίδραση. Στο ντεμπούτο του Ζοάο Κανσέλο, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν νίκησε εκτός έδρας με 4:0 την Μάιντζ και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Το παιχνίδι “έληξε” από το πρώτο κιόλας μέρος. Μόλις στο 17ο λεπτό ο Ζοάο Κανσέλο “σέρβιρε” την πρώτη του ασίστ για τον Τσούπο-Μοτίνγκ, ενώ δύο ακόμα τέρματα από Μουσιάλα (30’) και Σανέ (44’) ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3:0 στο πρώτο 45λεπτο. Λίγο πριν το τέλος (83′), ο Ντέιβις έκανε το τελικό 4:0, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χακ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 86′.//