Τρομερή Λανς “σκόρπισε” στους τέσσερις ανέμους τη Μονακό

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Φρανκ Χαϊσέ, η οποία επικράτησε με 4-1 στην έδρα των Μονεγάσκων, που δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να φέρουν αντίσταση.

“Σκόρπισε” τη Μονακό η Λανς για τη τρίτη αγωνιστική της Λιγκ 1. Το τελικό 4-1 ίσως και να κολακεύει τους γηπεδούχους, που φάνηκαν κατώτεροι των περιστάσεων απέναντι στην αήττητη, μέχρι τώρα, ομάδα του Χαϊσέ.

Η Λανς με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο εκμεταλλεύτηκε και την αγωνιστική της υπεροχή και τα λάθη των αντιπάλων της και έφτασε στους 7 βαθμούς στο πρωτάθλημα (2 νίκες, 1 ισοπαλία), ανεβαίνοντας έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη πλευρά η Μονακό γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, μένοντας στους 4 μόλις βαθμούς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τη Λανς, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό με εξαιρετική σέντρα ο Κόστα βρήκε τον Οπεντά σε θέση βολής και αυτός δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0. Η Μονακό προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε τρομερή ευκαιρία με τον Μιναμίνο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση στο 16′.

Σημαντική ευκαιρία, χαμένη και αυτή, για τον Φοφανά δύο λεπτά αργότερα, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα στο δοκάρι του Νούμπελ. Παρά το προβάδισμα η Λανς διατηρούσε την κατοχή και στο 39′ έκανε δύο τέρματά της, με τον Μασάντο να κυνηγάει στην ουσία μια χαμένη μπαλιά και εντός περιοχής να νικάει τον τερματοφύλακα της Μονακό. Αυτό που κατάφεραν οι Μονεγάσκοι ήταν να μειώσουν πριν το ημίχρονο με τον Μπαντιασίλε να είναι ολομόναχος στην καρδιά της περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ και να μη δυσκολεύεται να κάνει το 1-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με γκολ για τη Λανς. Ο Έμπολο υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι, με τον Φοφανά να μην αστοχεί από τα έντεκα μέτρα στο 54′. Οι γηπεδούχοι είδαν το έργο τους να δυσκολεύει ακόμη περισσότερο στο 72′, με τον Βάντερσον να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε 14′ λεπτά. Η Λανς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 στο 78′ με τον Σαίντ, που είχε περάσει στον αγώνα στο 76′.

Γκολ: Μπαντιασίλε 42′ – Οπεντά 7′, Μασάντο 39′, Φοφανά 54′ (πέναλντι), Σαίντ 78′

Κίτρινες: Έμπολο 40′, Βάντερσον 58′ και 72′, Μπεν Γεντέρ 68′

Κόκκινες: Βάντερσον 72′

Μονακό (4-4-2, Φιλίπ Κλεμέν): Νούμπελ, Βάντερσον, Ντισασί, Μπαντιασίλε, Ενρίκε (Γιάκομπς 67′), Μιναμίνο (Γκολόβιν 56′), Ματάζο, Ζεάν Λούκας (Σαρ 76′), Ντιάτα, Έμπολο, Μπεν Γιεντέρ.

Λανς (3-4-1-2, Φρανκ Χαϊσέ): Σαμπά, Ντάνσο, Γκραντίτ, Μεντίνα, Μασάντο, Φοφανά (Μπέρκ 88′), Αμπντούλ Σαμέντ, Φρανκόφσκι (Καμπό 81′), Κόστα (Σαίντ 76′), Σοτοκά, Οπεντά (Γκανάγκο 75′).