Τεράστιο διπλό για τη Μονακό με… εντολή του 17χρονου Μπεν Σεγκίρ

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον νεαρό επιθετικό, οι Μονεγάσκοι πανηγύρισαν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3:2 επί της Οσέρ για την 16η αγωνιστική της Ligue 1 πριν το φινάλε του 2022.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο “Αμπέ Ντεσάν”, η Μονακό “απέδρασε” με το “διπλό” επί της Οσέρ, επικρατώντας με 3:2 χάρη στο… άστρο του 17χρονου Ελίς Μπεν Σεγκίρ, που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι. Με αυτή τη νίκη, οι Μονεγάσκοι “έκλεισαν” ιδανικά το 2022 στην επιστροφή των ομάδων για τη Ligue 1 μετά τη διακοπή λόγω του Μουντιάλ στο Κατάρ.

Με αυτό το “τρίποντο” η ομάδα του Φιλίπ Κλεμέν έφτασε τους 30 βαθμούς και “έπιασε” στην 4η θέση τη Μαρσέιγ, η οποία όμως έχει ένα ματς λιγότερο. Από την άλλη μεριά, η Οσέρ παρέμεινε στους 13 βαθμούς και εξακολουθεί να βρίσκεται στην… επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πρώτοι, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα χάρη σε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Νιάνγκ. Στη συνέχεια, η Μονακό κατάφερε να “κλείσει” το πρώτο μέρος με γκολ ισοφάρισης που ήρθε από το πέναλτι του Μπεν Γεντέρ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Μονεγάσκοι “ανέβασαν στροφές” στην αρχή του δεύτερου μέρους και στο 58′, προηγήθηκαν με 2:1 χάρη σε γκολ του 17χρονου Γάλλου μεσοεπιθετικού, Ελίς Μπεν Σεγκίρ, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή. Μετά από 10 λεπτά, στο 68′, η Οσέρ βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει σε 2:2 με το αυτογκόλ του Φοφανά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει… την τελευταία τους λέξη. Ο νεαρός, Ελίς Μπεν Σεγκίρ μετατράπηκε σε απόλυτο πρωταγωνιστή, καθώς διαμόρφωσε το 3:2 στο 85′, βάζοντας έτσι την ομάδα του στο… κόλπο του Champions League της επόμενης περιόδου.//