Σε τροχιά Ευρώπης η Μονακό

Η ομάδα του Κλεμέντ, πήρε μια σπουδαία νίκη επί της Κλερμόν με 2:0 εκτός έδρας και παρέμεινε στην τέταρτη θέση, διεκδικώντας την έξοδό της στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Η Μονακό ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, πετυχαίνοντας γκολ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γκιγιέρμο Μαριπάν με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας από νωρίς το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι, χρειάστηκαν μόλις δέκα λεπτά για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Στο 13ο λεπτό, ο Εμπολό με κεφαλιά έκανε το 2:0, δίνοντας μεγαλύτερο “αέρα” στην ομάδα του.

Η Μονακό συνέχισε την τρελή πορεία της καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, προσπαθώντας να βρει και τρίτο γκολ. Ο Μιναμίνο στο 28′ επιχείρησε το άστοχο σουτ που όμως πέρασε άουτ. Στο δεύτερο μέρος η Κλερμόν ανέβασε ρυθμό και πίεσε, ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Ο Χάουι έχασε μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του από μακριά να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του κίπερ της Μονακό. Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες, με του φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν και τρίτο τέρμα με τον Βολάντ, που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ και τους γηπεδούχους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν στην εκπνοή της αναμέτρησης.//

Γκολ: 3′ Μαριπάν, 13′ Εμπολό

Κλερμόν: Μαρσέιγ εντός 11/2
Μονακό: Παρί Σεν Ζερμέν εντός 11/2