“Πριγκιπική”… απόδραση

Η Μονακό κατάφερε να φύγει με το… διπλό από την έδρα της Μονπελιέ, με σκορ 2-0, για την 10η αγωνιστική της Ligue 1. Το παιχνίδι έκριναν τα γκολ των Εμπολό και Μποαντού.

Η Μονπελιέ, υποδέχθηκε τη Μονακό στο “Ντε Λα Μοζόν”, για την 10η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι Μονεγάσκοι, επικράτησαν με 2-0 και κατάφεραν να φτάσουν στους 20 βαθμούς και την πέμπτη θέση. Οι γηπεδούχοι από την άλλη, παρέμειναν στους 12 βαθμούς και την 10η θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά επιφυλακτικές στην έναρξη. Η πρώτη καλή στιγμή, ήρθε για τη Μονακό στο 10ό λεπτό της αναμέτρησης. Ο Καμαρά βρήκε χώρο και εξαπέλυσε ένα σουτ, έξω από την περιοχή, αλλά ο Όμλιν πραγματοποίησε μία εξαιρετική επέμβαση. Στο 25′ οι γηπεδούχοι, απάντησαν στις ευκαιρίες, με τον Ζουλιέν να πιάνει μία κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Νούμπελ απομάκρυνε τη μπάλα σε κόρνερ. Λίγες στιγμές αργότερα, ο Ενρίκε δοκίμασε τα… πόδια του από μακριά, με τον γκολκίπερ της Μονπελιέ όμως, να δηλώνει “παρών”. Γενικότερα το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την ομάδα του “πριγκιπάτου” να έχει μία μικρή υπεροχή, δημιουργώντας παραπάνω προϋποθέσεις, προκειμένου να “ανοίξει” το σκορ. Στο 42′ ο Μπεν Γεντέρ… προειδοποίησε, με την προσπάθεια του να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και ο Εμπολό, μετουσίωσε σε γκολ, την έστω και μικρή υπεροχή των Μονεγάσκων. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Μπεν Γιεντέρ, βρήκε ωραία τον 25χρονο Ελβετό, ο οποίος ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και “εκτέλεσε” τον Όμλιν για το 1-0. Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας “κεφάλι” στο σκορ.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι, έδειξαν ότι δεν θα… καταθέσουν τα όπλα. Ο Σαβανιέ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 49′, απείλησε την εστία του Νούμπελ, ο οποίος είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του. Έξι λεπτά αργότερα ο Νορντίν, “όπλισε” και… πυροβόλησε, με τη μπάλα όμως, να μην του κάνει το “χατίρι”, καθώς πέρασε ελάχιστα δίπλα, από την εστία. Στο 73′ η Μονακό βρήκε μία ευκαιρία, μετά από αρκετή ώρα. Ο Μπεν Γιεντέρ, από διαγώνια θέση, επιχείρησε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά ο Όμλιν αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική επέμβαση. Στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης, ο νεοεισελθών Μποαντού, “σφράγισε” το τρίποντο, για την Μονακό. Ο Ενρίκε, βρήκε όμορφα τον Μποαντού, ο οποίος με ωραίο τελείωμα, διαμόρφωσε το 2-0. Έτσι οι Μονεγάσκοι, κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη, στην έδρα της Μονπελιέ και έφτασε τους 20 βαθμούς, έξι μακριά από την κορυφή. Από την άλλη η Μονπελιέ, παρέμεινε στους 12 και την 10η θέση.

Η στιγμή, που ο Μποαντού, πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε. (@AS_Monaco / Twitter)

Γκολ: 45’+1′ Εμπολό, 80′ Μποαντού

Δοκάρι: Σαβανιέ

Κίτρινες: 11′ Εστέβε, 88′ Ζουλιέν / 26′ Ενρίκε, 65′ Μπαντιασιλέ, 71′ Καμαρά

Μονπελιέ (Ολιβιέ Νταλ’ Όγκλιο): Όμλιν, Τχάτο (Σακό 84′), Ζουλιέν, Εστέβε, Κότζα, Φέρι (Ζερμέν 82′), Χοτάρ (Φαγιάντ 83′), Νορτνίν (Μαουασά 62′), Σαβανιέ, Μαβιντίντι (Καζρί 62′), Γουάχι

Μονακό (Φιλίπ Κλεμέντ): Νούμπελ, Ενρίκε (Γιάκομπς 84′), Μπαντιασιλέ, Ντισάσι, Βάντερσον, Γκολόβιν, Φοφανά, Καμαρά, Ακλιουχέ (Ντιατά 46′), Εμπολό (Μποαντού 72′), Μπεν Γιεντέρ (Μιναμίνο 87′)