“Καθάρισε” την Παρί ο Μπεν Γιεντέρ

Ο Γάλλος επιθετικός πέτυχε δύο τέρματα και μοίρασε μία ασίστ, χαρίζοντας σπουδαία νίκη (3:1) στη Μονακό απέναντι στην ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ. Οι Μονεγάσκοι ήταν ανώτεροι κόντρα στους “λαβωμένους” Παριζιάνους και με ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, πήραν τους τρεις βαθμούς και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 4ο λεπτό, με τον Μπεν Γιεντέρ να βρίσκει τον Γκολόβιν στην περιοχή και τον Ρώσο να πλασάρει εύστοχα τον Ντοναρούμα. Στο 15ο λεπτό ο Καμαρά σέντραρε στην περιοχή, με την κεφαλιά του Αγκιλάρ να καταλήγει στην αγκαλιά του Ιταλού γκολκίπερ. Στο 18′, η άμυνα της Παρί Σεν Ζερμέν έκανε… παιδικό λάθος και ο Μπεν Γιεντέρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 21′, ο Εκιτίκε σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Νιούμπελ να αποκρούει με δυσκολία. Στο 39ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2:1, με τον Ζάιρε-Έμερι να πετυχάινει το “παρθενικό” το γκολ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπεν Γιεντέρ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με δυνατό σουτ.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε το ρυθμό του πρώτου, με το πρώτο 15λεπτο να περνάει χωρίς φάσεις από τις δύο ομάδες. Στο 61′, ο Γκολόβιν βρήκε τον Μπεν Γιεντέρ στην περιοχή, όμως ο Ντοναρούμα απέκρουσε την κεφαλιά του Γάλλου επιθετικού. Η Παρί Σεν Ζερμέν, παρά τις αλλαγές, δεν έβρισκε τους χώρους για να απειλήσει τους Μονεγάσκους. Στο 74ο λεπτό ο Γκολόβιν έκανε μια… κούρσα και μπήκε στην περιοχή, με το σουτ του να σταματάει στον Ντοναρούμα. Στο 79′, ο Εμπολό έχασε μεγάλη ευκαιρία για να δώσει διαστάσεις… θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, με το σουτ του να περνάει άουτ. Στο 83′, ο Ελβετός επιθετικός πήρε μια κεφαλιά, με την μπάλα να ακταλήγει στην αγκαλιά του γκολκίπερ των Παριζιάνων. Στις καθυστερήσεις ο Ντοναρούμα διατήρησε το 3:1, αποκρούοντας το πλασέ του Μιναμίνο.//

ΓΚΟΛ: 4′ Γκολόβιν, 18′, 45+1′ Μπεν Γιεντέρ / 39′ Ζάιρε-Έμερι
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 71′ Χακίμι
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Μονακό (Φιλίπ Κλεμέν): Nιούμπελ, Αγκιλάρ, Ντιασί, Μαριπάν, Ενρίκε, Ντιατά, Φοφανά, Καμαρά (90+3′ Ματάσο), Γκολόβιν (80′ Γιάκομπς), Μπεν Σεγκίρ (72′ Μιναμίνο), Μπεν Γιεντέρ (72′ Εμπολό)

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Ντανίλο (59′ Γκάρμπι), Μαρκίνιος, Μπιτσιάμπου (46′ Ράμος), Πεμπέλε (66′ Χακίμι), Ζάιρε-Έμερι, Βιτίνια (80′ Κιμπεμπέ), Σολέρ, Μπερνάτ, Εκιτίκε (80′ Χούσνι), Νεϊμάρ

Μονακό: Εκτός με Μπρεστ (19/2)
Παρί Σεν Ζερμέν: Εντός με Λιλ (19/2)