Πρώτη “γκέλα” για την Παρί

Οι Παριζιάνοι αιφνιδιάστηκαν από τη Μονακό και ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο “Παρκ ντε Πρενς” χάνοντας τους πρώτους τους βαθμούς μετά από τις τέσσερις πρώτες “στροφές” στη Ligue 1.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δυο ομάδες να μην είναι ιδιαίτερα δραστήριες και απειλητικές. Στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης όμως, η Μονακό κατάφερε να ανοίξει το σκορ χάρη στην προσπάθεια του Κέβιν Φόλαντ που έκλεψε την μπάλα στο κέντρο. Ο 30χρονος εξτρέμ όμως τραυματίστηκε στην προσπάθειά του να σκοράρει και έτσι πέρασε αλλαγή μετά από λίγα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 32′ με το σουτ του Ενρίκε να σταματάει στον Ντοναρούμα. Η Παρί Σεν Ζερμέν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έχασε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Μέσι πλάσαρε έξω από την περιοχή με το αριστερό, όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και εν συνεχεία στον Εμπαπέ, που σε κενή εστία από πλάγια θέση βρήκε το άλλο δοκάρι. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν το ισχνό προβάδισμα με το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καλύτερο ρυθμό και σύντομα η ομάδα του Φιλίπ Κλεμάν έγινε απειλητική. Στο 48′, ο Μπεν Γεντέρ με μια εξαιρετική προσπάθεια σούταρε από την άκρη της περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα. Οι Παριζιάνοι αντέδρασαν, δημιούργησαν ευκαιρίες και στο 67ο λεπτό, ο Νεϊμάρ δέχτηκε μαρκάρισμα στην περιοχή της Μονακό και μετά από εξέταση του VAR δόθηκε πέναλτι. Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το πέναλτι σε γκολ με τον Νεϊμάρ και ισοφάρισαν σε 1-1. Ο Χακίμι στο 75′ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Νίμπελ, ωστόσο το σουτ του κατέληξε στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια άουτ. Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμα, ωστόσο η προσπάθεια του Εμπαπέ στο 84′ δεν βρήκε στόχο, με τον Νίμπελ να αποκρούει με τρομερό τρόπο. Το γκολ δεν ήρθε για την Παρί Σεν Ζερμέν και έτσι οι δυο ομάδες έμειναν ισόπαλες στο 1-1 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 70′ Νεϊμάρ (πεν.) / 20′ Φόλαντ

Κίτρινες: 5′ Νεϊμάρ, 77′ Κιμπεπέ, 86′ Βεράτι, 90+4′ Χακίμι / 40′ Ακλιούς, 55′ Καμαρά, 90+1′ Μπαντιασίλ, 90+5′ Ενρίκε.

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Ράμος, Μαρκίνιος (87′ Μουκιέλε), Κιμπεμπέ, Χακιμί, Σάντσες (63′ Ντανίλο), Βεράτι, Μέντες, Μέσι (87′ Σαράμπια), Εμπαπέ, Νεϊμάρ.

Μονακό (Φιλίπ Κλεμάν): Νίμπελ, Αγκιλάρ, Ντισασί, Μαριπάν, Μπαντιασίλ, Ενρίκε, Καμαρά (74′ Ζαν Λούκας) , Γκολόβιν (64′ Εμπολό), Φοφανά, Φόλαντ (25′ Ακλιούς) (64′ Μιναμίνο), Μπεν Γεντέρ.