Νίκη… τετράδας για την Μονακό

Σπουδαία νίκη στην έδρα της ουραγού Ανζέρ πανηγύρισαν οι Μονεγάσκοι, επικρατώντας 2:1 για την 34η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ligue 1.

Η Μονακό επιβλήθηκε στην έδρα της ουραγού και καταδικασμένης Ανζέρ με 2:1 και βρίσκεται πλέον πιο κοντά στην εξασφάλιση ενός εισιτηρίου για το Europa League την επερχόμενη αγωνιστική σεζόν για την 34η αγωνιστική της Ligue 1. Πλέον, οι Μονεγάσκοι ανέβηκαν στους 64 βαθμούς και την τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τους γηπεδούχους να μένουν στους 14 βαθμούς και στην τελευταία θέση της κατάταξης αντίστοιχα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι είχαν το “πάνω χέρι” από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα και λίγο πριν την ανάπαυλα, άνοιξαν το σκορ με τέρμα που πέτυχε ο Γκολόβιν. Στο δεύτερο μέρος και με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, οι Μονεγάσκοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με γκολ του Μποαντού. Το μόνο που κατάφερε η Ανζέρ ήταν να μειώσει σε 2:1 με γκολ του Σίμα στο 64ο λεπτό.//Γ.