Με το… δεξί η Μονακό

Σε ένα ματς που αρχικά εξελισσόταν σε μια άνετη εκτός έδρας νίκη, οι Μονεγάσκοι αγχώθηκαν αλλά επικράτησαν με 2-1 του Στρασβούργου και πήραν το πρώτο τους φετινό τρίποντο στο Γαλλικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Φιλίπ Κλεμάν πήρε σαφέστατο προβάδισμα στην έδρα της Στρασμπούρ με τα γκολ των Ντιατά και Ντιόπ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνο. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι απέδειξαν πως δεν αποτελούν… χαμηλό εμπόδιο και μπήκαν εκ νέου στη διεκδίκηση του ματς στο 65′ με τον Ντιαλό. Στις καθυστερήσεις, ο ίδιος ποδοσφαιριστής ισοφάρισε σε 2-2 βάζοντας φωτιά στο «Σταντ ντε λα Μεϊνό». Με τη βοήθεια του VAR όμως, το γκολ ακυρώθηκε και η Μονακό “σώθηκε” από το μεγάλο σοκ. Με αυτόν τον τρόπο ξεκίνησε δυναμικά στο φετινό πρωτάθλημα