Έβγαλε αντίδραση η Μονακό αλλά δεν ήταν αρκετό

Μπορεί οι “μονεγάσκοι” να έκαναν την απόλυτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Τρουά όμως ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει και στο 90+1, ισοφάρισε σε 2:2, παίρνοντας τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν και να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ. Η Τρουά ήταν αυτή που βρήκε πρώτη δίχτυα, στο 31΄με τον Κουαμέ, ο οποίος από μακριά επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στην εστία του Νουμπέλ. Οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το τέρμα που δέχθηκαν και απείλησαν με τον Βολάντ που επιχείρησε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της Τρουά. Οι “μονεγάσκοι” συνέχισαν να πιέζουν, όμως δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, με το σκορ να παραμένει 1:0 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Μονακό μπήκε στο δεύτερο μέρος έτοιμη να σκοράρει και να κάνει την ανατροπή. Απείλησε αρκετά με πιο σημαντική ευκαιρία, αυτή του 61ου λεπτού με τον Μπεν Γεντέρ ο οποίος πήρε την πάσα στην άκρη της περιοχής αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Στο 81ο λεπτό, οι προσπάθειες των “μονεγάσκων” απέδωσαν καρπούς, ο Γάλλος ήταν στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή, πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1:1. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να κάνουν την απόλυτη ανατροπή στο παιχνίδι. Ο Μπεν Γεντέρ και πάλι σκόραρε, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Το τέρμα εξετάστηκε από τον VAR, όμως δεν ήταν σε αντικανονική θέση, με αποτέλεσμα να γράψει το 2:1. Η Τρουά όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη, καθώς ο Ουγκμπό έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα, με γκολ στο 90+1, κάνοντας το 2:2.//