Διπλό τετράδας για τη Μονακό | Επέστρεψε στις νίκες η Νις

Σε ένα… ασυνήθιστο μεσημέρι Κυριακής (6/11), στο γαλλικό πρωτάθλημα έλλειψαν το πολλά γκολ, με τις ομάδες να δείχνουν ότι τα πράγματα… σοβαρεύουν ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Οι Μονεγάσκοι, ήταν οι “ευνοημένοι”, καθώς κατάφεραν να μπουν στην τετράδα, σε συνδυασμό με την ήττα της Λοριάν νωρίτερα.

Κλερμόν – Μονπελιέ 1 – 1

Η Κλερμόν υποδέχθηκε την Μονπελιέ στο “Σταντ Γκαμπριέλ-Μονπιέ” και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν από νωρίς “κεφάλι” στο σκορ, όταν ο Σαβανιέ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του. Στο 41′ οι γηπεδούχοι “σπατάλησαν” μία ανεπανάληπτη στιγμή, όταν ο Άντρικ δεν κατάφερε να νικήσει Καμαρά, ο οποίος εκτινάχθηκε και κράτησε την εστία του ανέπαφη. Στο δεύτερο μέρος, ο Άντρικ πήρε το… αίμα του πίσω καθώς στο 62′ βρήκε δίχτυα και έφερε το ματς στα “ίσα”. Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το βαθμό με 1-1 σκορ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν του 19 βαθμούς και τη 10η θέση, ενώ η Μονπελιέ τη 14η θέση και τους 13 πόντους.

ΓΚΟΛ: 62′ Άντρικ / 10′ Σαβανιέ

Νις – Μπρεστ 1 – 0

Η Νις φιλοξένησε τη Μπρεστ “Αλιάνζ Ριβέρα” επιθυμώντας να επιστρέψει στις νίκες. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα χωρίς σκορ. Η Νις κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ, όταν σκόρε ο Λαμπόρντ στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα (1-0) και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 19 βαθμούς και την 9η θέση. Από την άλλη η Μπρεστ, παραμένει… βυθισμένη στην 19η θέση με 10 πόντους.

ΓΚΟΛ: 54′ Λαμπόρντ

Ρεμς – Ναντ 1 – 0

Η Ρεμς υποδέχθηκε στο “Στάντε Ογκούστε-Ντελόν” τη Ναντ, με τις δύο ομάδες να θέλουν να απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις. Το πρώτο μέρος ήταν σχετικά μοιρασμένο, αλλά στο δεύτερο μισό, οι ισορροπίες άλλαξαν, όταν ο Παλουά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και άφησε τους φιλοξενούμενους με αριθμητικό μειονέκτημα. Οι γηπεδούχοι, πίεζαν “ασφυκτικά” τη Ναντ και στο 81ο λεπτό κατάφεραν να… λύσουν τον “γόρδιο δεσμό” από την άσπρη βούλα και την εύστοχη εκτέλεση του Μπαλογκάν. Έτσι, η Ρεμς έφτασε τους 16 βαθμούς και τη 12η θέση, ενώ η Ναντ με 12 πόντους βρίσκεται μόλις μία θέση πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και συγκεκριμένα στη 16η.

ΓΚΟΛ: 81′ Μπαλογκάν

Τουλούζ – Μονακό 0 – 2

Η Τουλούζ φιλοξένησε τη Μονακό στο “Σταντ Μιουνισιπάλ”, με τους γηπεδούχους να επιθυμούν επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα και τους Μονεγάσκους να αναζητούν το “χτίσιμο” ενός σερί. Στο πρώτο μέρος παρά τις ευκαιρίες δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ και έτσι στην ανάπαυλα δεν υπήρχε σκορ. Το δεύτερο μισό ξεκίνησε ιδανικά όμως, για τους φιλοξενούμενους, που λίγα δευτερόλεπτα μετά το πρώτο σφύριγμα, πήραν “κεφάλι” χάρη στο γκολ του Γκολόβιν. Η ομάδα του “πριγκιπάτου” σημείωσε και δεύτερο τέρμα με τον Εμπολό στο 60′ και έτσι… κλείδωσε το τρίποντο. Η Μονακό με αυτή την επικράτηση κατάφερε να μπει στην πρώτη 4αδα με 27 βαθμούς. Από την άλλη η Τουλούζ παρέμεινε στους 16 πόντους και βρίσκεται στην 11η θέση.

ΓΚΟΛ: 46′ Γκολόβιν, 60′ Εμπολό