Δεν… (Χ)άρηκε καμία

Μονακό και Μαρσέιγ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1:1, στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Ligue 1. Παρά το γεγονός ότι οι “φιλοξενούμενοι” προηγήθηκαν, οι “γηπεδούχοι” προσπάθησαν να φέρουν… τούμπα το παιχνίδι, με τους Μονεγάσκους να αντέχουν και να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

H Mονακό ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, απειλώντας από το πρώτο κιόλας λεπτό. Ο Βάντερσον, πήρε εξαιρετική πάσα και σούταρε μέσα από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του κίπερ της Μαρσέιγ. Στο 17ο λεπτό, οι “φιλοξενούμενοι” πέρασαν μπροστά στο σκορ μετά από αυτογκολ του Βερετού, στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα, μετά από εκτέλεση φάουλ. Οι “γηπεδούχοι”, συνέχισαν να απειλούν με τον Γιεντέρ, ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Μπλάνκο να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση, κρατώντας το μηδέν.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Μαρσέιγ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Αλέξις Σάντσες στο 47ο λεπτό που έφερε την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι. Οι “γηπεδούχοι” συνέχισαν να πιέζουν έτσι ώστε να βρουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, με τον Μπαλερντί ο οποίος με το κεφάλι σημάδεψε το δοκάρι του κίπερ της Μονακό, αλλά και τον Παγιέτ του οποίου η προσπάθεια πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι και κατέληξε άουτ. Έτσι, το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1:1, με τη διαφορά των δυο ομάδων να διατηρείται στους πέντε βαθμούς, τη Μαρσέιγ στην τρίτη και τη Μονακό στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.//

Μαρσέιγ: Νίμπελ, Βάντερσον, Ντισασί, Μαριπάν, Ενρίκε, Ντιατά, Φοφανά, Ματαζό, Γκολοβίν, Σεγκίρ, Μπεν Γεντέρ

Μονακό: Μπλάνκο, Μπεμπά, Ζιγκό, Κολάσινατς, Ουντέρ, Ρονζιέ, Βερτού, Ταβάρες, Μαλινόβσκι, Σάντσες, Γκεντουζί