Ανατροπή στην ανατροπή με ήρωα τον Κολάσινατς!

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, η Μαρσέιγ δραπέτευσε από το Μονακό με 3:2 με τέρμα του Βόσνιου αμυντικού στο 98′, και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις (κυρίως στο πρώτο μέρος), η Μαρσέιγ πήρε τεράστια νίκη με 3:2 στο Μονακό. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση φάουλ του Σάντσες, οι Μονεγάσκοι το… γύρισαν, αλλά ο Βερετού στο 82′ και ο Κολάσινατς στο 98′ χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους με 3:2.

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να θέλουν να απειλήσουν από νωρίς. Στο πρώτο δεκάλεπτο, υπήρχε από μία καλή φάση με τον Φοφανά για τους γηπεδούχους και τον Γκεντουζί για τους φιλοξενούμενους. Ο ρυθμός συνέχισε να είναι καλός. Στο 35′ η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ. Ο Αλέξις Σάντσες, με μία υποδειγματική εκτέλεση φάουλ κέρδισε το Νίμπελ και διαμόρφωσε το 1:0. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η Μονακό αντέδρασε και ο Μπεν Γιεντέρ από την “άσπρη βούλα” έκανε το 1:1.

Στα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Μονακό είχε την κατοχή, χωρίς να έχει κάποια σπουδαία ευκαιρία. Στο 57′ οι Μονεγάσκοι απείλησαν με τον Ντιατά, αλλά ο Λόπεθ είχε αντίδραση απομακρύνοντας την μπάλα. Οι γηπεδούχοι στο 66΄απείλησαν ξανά με τον Φόλαντ, ο οποίος πήρε την κεφαλιά με τον κίπερ της Μαρσέιγ να μπλοκάρει σταθερά. Η κυριαρχία της ομάδας του Κλεμέν, μετουσιώθηκε. Ο Φόλαντ βρέθηκε τέτ α τετ και με ωραίο τελείωμα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του σε 2:1. Στο 77′ ο Φοφανά άγγιξε το γκολ, αλλά ο Λόπεθ απομάκρυσε σε κόρνερ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Μαρσέιγ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Βερετού. Ο Γάλλος μέσος, με ωραία κίνησε κέρδισε τον Νίμπελ και έκανε το 2:2. Στο 98′ η Μαρσέιγ έκανε την ολική ανατροπή. Ο Παγέ κέρδισε φάουλ, το εκτέλεσε ο ίδιος και ο Κολάσινατς με κεφαλιά έκανε το 3:2, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.//

ΓΚΟΛ 45′ Μπεν Γιεντέρ (πεν), 72′ Φόλαντ / 35′ Αλέξις Σάντσες, 82′ Βερετού, 90’+8′ Κολάσινατς

Κίτρινες 82′ Εμπολό, 85′ Ντισασί / 78′ Σάντσες

ΜΟΝΑΚΟ (Φιλίπ Κλεμέν): Νίμπελ, Μπαντιασίλ, Ντισασί, Μαριπάν, Ενρίκε, Φοφανά, Καμαρά, Ντιατά (90’+5′ Βάντερσον), Φόλαντ (90’+5′ Γιάκομπς), Γκολοβίν, Μπεν Γεντέρ (77′ Εμπολό)

ΜΑΡΣΕΙΓ (Ίγκορ Τούντορ): Λόπεθ, Μπεμπά, Μπαλέρντι, Ζιγκό (83′ Κολάσινατς), Κλος (74′ Ντιένγκ), Ρονζιέ (84′ Γκέιγ), Βερετού, Ταβάρες, Γκεντουζί (74′ Ουντέρ), Σάντσες, Χαρίτ (62′ Παγέ)