Τρίποντο χωρίς να… ιδρώσει

Η Μίλαν κατάφερε να ξεπεράσει εύκολα το “εμπόδιο” της Μπολόνια με 2-0, χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά και σημείωσε τη δεύτερη της νίκης στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Οι “ροσονέρι” υποδέχθηκαν το σύνολο του Μιχαΐλοβιτς στο “Τζουζέπε Μεάτσα” και κατάφεραν να το… υποτάξουν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς στην τρίτη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Το παιχνίδι έκριναν τα γκολ του Λεάο και του Ζιρού.

Η Μίλαν ξεκίνησε τον αγώνα με… φόρα, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ, που θα αποβάλει το άγχος από πάνω της. Αυτό ήρθε στο 21ο λεπτό, όταν Ντε Κετελάρε τροφοδότησε τον Λεάο, με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο Σκορούπσκι δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Έτσι οι “ροσονέρι” έγραψαν το 1-0 και παραλίγο, επτά λεπτά αργότερα, να βρουν και δεύτερο τέρμα, όμως ο Μεσίας δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της Μπολόνια. Το παιχνίδι στη συνέχεια κύλησε με τη Μίλαν να διατηρεί την κατοχή, χωρίς, όμως, ιδιαίτερες συγκινήσεις. Οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα με τους Μιλανέζους, να έχουν “κεφάλι” στο σκορ με 1-0.

Το δεύτερος 45λεπτο ξεκίνησε από… εκεί που σταμάτησε το πρώτο με τη Μίλαν να κρατάει τη μπάλα στα πόδια της, ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ, ενώ η Μπολόνια προσπαθούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Οι “ροσονέρι” με αρκετή υπομονή, γυρίζοντας τη μπάλα κατάφεραν να βρουν το “ρήγμα” στην άμυνα της “μορφωμένης”. Ο Ολιβιέ Ζιρού μετά από πάσα του Λεάο, έδειξε την κλάση του και μέσα από την περιοχή, με ωραίο σουτ, έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Σκορούπσκι. Η μόνη “σοβαρή” απειλή που δέχθηκε η Μίλαν, ήταν στο 68′, όταν ο Σανσόνε έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, μετά από αιφνιδιαστικό σουτ. Ο χρόνος περνούσε με την Μίλαν να μην… ιδρώνει, προκειμένου να διατηρήσει το σκορ, καθώς η Μπολόνια δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά το σύνολο του Στέφανο Πιόλι. Έτσι οι “ροσονέρι” κατάφεραν, σχετικά εύκολα, να πάρουν το δεύτερο τους τρίποντο στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του ιταλικού πρωταθλήματος.

Γκολ: 21′ Λεάο, 58′ Ζιρού

Δοκάρι: 68′ Σανσόνε

Κάρτες: 66′ Καλάμπρια, 86′ Αντλί / 56′ Σχόουτεν,

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Καλουλού, Τομόρι (Γκάμπια 83′), Ερναντέζ (Τουρέ 75′), Τονάλι, Μπενασέρ (Αντλί 61′), Μεσίας (Σελεμέικερς 62′), Ντε Κετελάρε (Πομπέγκα 62′), Λεάο, Ζιρού

Μπολόνια (Σίνισα Μιχαΐλοβιτς): Σκορούπσκι, Σουμαορό, Μεδέλ (Μπονιφάζι 74′), Λουκουμί, Κάσιους, Σχόουτεν (Φέργκιουσον 84′), Ντομίνγκες (Αεμπίσερ 63′), Καμπιάζο, Βινιάτο (Σοριάνο 62′), Αρναούτοβιτς, Μπάροου (Σανσόνε 62′)