Τεσσάρα και μία… ανάσα από την πρόκριση η Μίλαν!

Οι “ροσονέρι” πήραν σπουδαίο διπλό στο Ζάγκρεμπ, καθώς επικράτησαν με 4-0 της Ντιναμό και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση του πέμπτου ομίλου του Champions League, όντας πολύ κοντά στην πρόκριση.

Η Μίλαν έκανε το καθήκον της στην πρωτεύουσα της Κροατίας και καλείται να παίξει… τελικό στο Σαν Σίρο με τη Σάλτσμπουργκ για τη δεύτερη θέση του πέμπτου ομίλου. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι μετράει πλέον 7 βαθμούς, ενώ ο αυστριακός σύλλογος βρίσκονται στους 6 και οι δύο ομάδες θα διασταυρώσουν τα… ξίφη τους για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Η κροατική ομάδα θέλησε να κυκλοφορήσει την μπάλα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, προκειμένου να δώσει τον δικό της ρυθμό. Το σύνολο του Άντε Τσάτσιτς είχε την κατοχή, ωστόσο οι “ροσονέρι” είχαν περισσότερο την πρωτοβουλία των κινήσεων επιθετικά. Στα πρώτα είκοσι λεπτά, δεν υπήρξε κάποια αξιοσημείωτη τελική, ωστόσο στο 31′, ο Ζιρού άγγιξε το 1-0, πιάνοντας μία εξαιρετική κεφαλιά που σταμάτησε από την απόκρουση του Λιβάκοβιτς. Στο 39ο λεπτό, η Μίλαν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο Ζάγκρεμπ. Ο Τονάλι έκανε τη σέντρα, ο Γκάμπια έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Εν συνεχεία, δεν υπήρξε άλλη καλή στιγμή και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με το 1-0 υπέρ των πρωταθλητών Ιταλίας.

Στην επανάληψη, η Μίλαν κατάφερε να θέσει με το… καλησπέρα τις βάσεις για τη νίκη, καθώς ο Λεάο έγραψε το 2-0 στο 49ο λεπτό. Εν συνεχεία, οι “ροσονέρι” είχαν την κατοχή της μπάλας και στο 59′ κέρδισαν πέναλτι, έχοντας την ευκαιρία να διευρύνουν το σκορ. Ο Ζιρού ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Λιβάκοβιτς για το 3-0. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι, όμως, δε σταμάτησε εκεί. Δέκα λεπτά αργότερα, οι “ροσονέρι” κατάφεραν να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ, χάρη σε… αυτογκόλ του Λιούμπιτσιτς. Εν συνεχεία, οι πρωταθλητές Ιταλίας κατέβασαν… ταχύτητα, διατηρώντας το ευρύ προβάδισμά τους στο Ζάγκρεμπ. Το 4-0 δεν άλλαξε έως το τέλος του αγώνα και η Μίλαν “σφράγισε” τη νίκη που την έφερε στη δεύτερη θέση του ομίλου.

ΓΚΟΛ: 39′ Γκάμπια, 49′ Λεάο, 59′ Ζιρού, 69′ Λιούμπιτσιτς (αυτ.)

Κίτρινες: 43′ Αντέμι, 58′ Λιούμπιτσιτς / 46′ Ντε Κετελάρε

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Άντε Τσάτσιτς): Λιβάκοβιτς, Ριστόβσκι (58′ Σπίκιτς), Σουτάλο, Πέριτς, Μοχαράμι, Ιβανούσετς, Μίτσιτς (75′ Μπουλάτ), Αντέμι (57′ Μπατούρινα), Λούμπισιτς, Πέτκοβιτς (57′ Ντρμιτς), Όρσιτς (75′ Μποτσκάι).

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Καλουλού, Γκάμπια, Κιάερ, Τέο Ερναντέζ (70′ Μπαλό-Τουρέ), Τονάλι, Μπενασέρ (70′ Πομπέγκα), Ρέμπιτς, Λεάο (70′ Μεσίας), Ντε Κετελάρε (52′ Κρούνιτς), Ζιρού (81′ Ορίγκι).