“Πάτησε” κορυφή η Μίλαν

Οι “ροσονέρι” ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, προηγήθηκαν από νωρίς και επικράτησαν με το εμφατικό 4-1 της Μόντσα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Serie A.

Με δύο γκολ του Μπραχίμ και τους Οριγκί και Λεάο σκόρερ στα υπόλοιπα τέρματα, η Μίλαν πήρε το σημαντικό τρίποντο, επικρατώντας 4-1 της Μόντσα στο Σαν Σίρο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Serie A. Πλέον, βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς, μαζί με τη Νάπολι, η οποία αντιμετωπίζει αύριο τη Νάπολι.

Ο αγώνας:

To παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Μίλαν, η οποία ήλεγχε από το πρώτο λεπτό το ματς. Στο 16ο λεπτό βρήκε δίχτυα, με όμορφο σουτ του Μπραχίμ, μέσα από τη μεγάλη περιοχή, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού από νωρίς. Στη συνέχεια η Μόντσ, πίεσε και έψαξε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αρχικά με το σουτ του Σένσι στο 26′, αλλά και το Αουγκούστο ένα λεπτό αργότερα. Οι “ροσονέρι”, άγγιξαν το 2-0 με τον Οριγκί να σουτάρει και τη μπάλα να περνά άουτ. Η πίεση των “γηπεδούχων” απέδωσαν καρπούς, με τον Οριγκί να βρίσκει όμορφα τον Μπραχίμ και τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος η Μίλαν μπήκε με την ίδια όρεξη, να πιέσει και να σκοράρει, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-0 με τον Ρέμπιτς να σκοράρει και τον πορτιέρε της Μόντσα να πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση. Στο 62ο λεπτό, ο Οριγκί βρήκε δίχτυα, κάνοντας το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Ντε Γκρεγκόριο να μην μπορεί να αντιδράσει. Οι “φιλοξενούμενοι” απάντησαν άμεσα και πέντε λεπτά αργότερα έκαναν το 3-1, με τον Ρανότσια να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ ένα καταπληκτικό τέρμα. Λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα, η Μίλαν βρήκε και τέταρτο γκολ. Στο 84′ ο Λεάο έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 4-1.

Γκολ: 16′, 41′ Μπραχίμ, 65′ Οριγκί / 70′ Ρανόκια

Κίτρινες: 31′ Οριγκί / 72′ Μπόντο

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Ντεστ(46′ Καλουλού), Κιάερ(60′ Γκάμπια), Ερναντέζ, Μπενασέρ, Πομπέγκα, Μεσίας, Ντίαθ(53′ Ντε Κέτελαρ), Ρέμπιτς(60′ Λεάο), Οριγκί(78′ Φρανκς)

Μόντσα: Ντι Γκρεγκόριο, Αντόφ, Μαρί, Καλντιρόλα(54′ Καρμπόνι), Τσούρια, Μπαρμπέρις(46′ Ρανόκια), Σένσι(66′ Μπόντο), Αουγκούστο, Πεσίνα, Καπράρι(66′ Γκίτκαϊερ), Καρβάλιο