Πρωτάθλημα με θρίαμβο για τη Μίλαν

Σε πάρτι μετέτρεψαν την τελευταία αγωνιστική της Σέριε Α οι «ροσονέρι», οι οποίοι επικράτησαν με 3-0 επί της Σασουόλο και κατέκτησαν το πρωτάθλημα μετά από 11 χρόνια.

Εμφατική νίκη-τίτλου για τη Μίλαν, η οποία διέλυσε 3-0 τη Σασουόλο και πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος μπροστά σε περίπου 20.000 οπαδούς της. Μετά από 11 χρόνια, οι «ροσονέρι» πανηγυρίζουν την κατάκτηση του 19ου «σκουντέτο» στην ιστορία τους, αφήνοντας δεύτερη την Ίντερ.

Ο Ζιρού κατάφερε από νωρίς να δημιουργήσει πανηγυρικό κλίμα, σκοράροντας στο 17ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα στο 38ο διπλασίασε τα τέρματά του, στέφοντας τη Μίλαν πρωταθλήτρια. Με αυτά τα γκολ, έφτασε τα 10 στη φετινή Σέριε Α και έγινε ο γηραιότερος παίκτης με διψήφιο αριθμό τερμάτων, στην πρώτη του σεζόν στην Ιταλία. Το παιχνίδι πήρε διαστάσεις θριάμβου από το πρώτο ημίχρονο, καθώς η Μίλαν με τον Κεσί, έκανε το 3-0, με τους οπαδούς της να μετατρέπουν σε Σαν Σίρο το γήπεδο της Σασουόλο. Στο δεύτερο μέρος, οι «ροσονέρι» έκαναν διαχείριση του σκορ και των δυνάμεών τους. Στο 78ο λεπτό πραγματοποιήθηκε η καλύτερη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου, που μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, αλλά στη συνέχεια ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο φινάλε του αγώνα, ο Καλάμπρια έκανε ακόμη μία τελική και το σουτ αποκρούστηκε από τον Σαταλίνο. Το 3-0 δεν άλλαξε και η Μίλαν αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ιταλίας για 19η φορά στην ιστορία της, ισοφαρίζοντας τα τρόπαια της Ίντερ.

ΓΚΟΛ: 17′, 32′ Ζιρού, 36′ Κεσί

Κίτρινες: 37′ Λόπεζ, 53′ Κυριακόπουλος / 34′ Τονάλι

Σασουόλο (Αλέσιο Ντιονίζι): Κονσίλι (82′ Σαταλίνο), Φεράρι (82′ Πελούζο), Αϊχάν, Κυριακόπουλος, Μουλντούρ, Λόπεζ (46′ Μανιανέλι), Φρατέζι (58′ Τραορέ), Ενρίκε, Μπεράρντι (68′ Ντεφρέλ), Ρασπαντόρι, Σκαμάκα

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Καλουλού, Τομόρι (81′ Ρομανιόλι), Ερναντέζ, Τονάλι (46′ Μπενασέρ), Κεσί, Σαλεμάκερς (81′ Φλορέντσι), Κρούνιτς (73′ Ντίαθ), Λεάο, Ζιρού (72′ Ιμπραΐμοβιτς)