Πήραν το ντέρμπι του Μιλάνου οι “νεραντζούρι”

Με γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης, η Ίντερ επικράτησε με 1:0 της Μίλαν για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος, φτάνοντας τους 43 βαθμούς. Στην 6η θέση, με 38 βαθμούς η ομάδα του Πιόλι.

Με το… μαχαίρι στα δόντια μπήκε η Ίντερ στο παιχνίδι και μόλις στο 6ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή, μετά από λάθος του Καλουλού, σούταρε με τον Ταταρουσάνου να απομακρύνει σε κόρνερ. Έκτοτε, η ομάδα του Ιντζάκι συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο, την κατοχή της μπάλα, χωρίς να απειλεί αλλά και να απειλείται. Το 1:0 για τους “νεραντζούρι” έγινε από στημένη φάση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λαουτάρο Μαρτίνες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

H αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, θύμισε αρκετά του πρώτου. Οι “νεραντζούρι” ήταν καλύτεροι και στο 55ο λεπτό έχασαν σημαντική ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Λαουτάρο Μαρτίνες, με τον Ταταρουσάνου να του λέει “οχι”. Η Μίλαν, προσπαθούσε να απειλήσει και να ισοφαρίσει το παιχνίδι, αλλά οι προσπάθειες τον Ζιρού (58′, 78′) και Ερνάντεζ (69′) πέρασαν άουτ, χωρίς να προβληματίσουν τον Ονάνα. Στο 81′ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Γκόζενς, με την προσπάθεια του να περνάει εκτός εστίας. Στο 90′ η Ίντερ διπλασίασε τα τέρματα της, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR. Στο 96′ χάθηκε ακόμα μία στιγμή για την ομάδα του Ιντζάκι, αφού ο Λουκάκου δεν μπόρεσε να κερδίσει τον τερματοφύλακα της Μίλαν, που κράτησε το 1:0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΓΚΟΛ: 34′ Μαρτίνες
ΔΟΚΑΡΙ:-
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 67′ Μικιταριάν, 68′ Ατσέρμπι / 32′ Καλουλού, 49′ Γκάμπια, 62′ Λεάο, 84′ Ζιρού
ΚΟΚΚΙΝΗ:-

ΙΝΤΕΡ (Σιμόνε Ιντζάκι): Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Νταρμιάν, Μπαρέλα (90′ +4′ Ασλάνι), Τσαλχάνογλου (89′ Γκαλιαρντίνι), Μικιταριάν (72΄Μπρόζοβιτς), Ντιμάρκο (71′ Γκόζενς), Τζέκο (71′ Λουκάκου), Μαρτίνες

ΜΙΛΑΝ (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Καλουλού, Κιάερ (86′ Ρέμπιτς), Γκάμπια (71′ Τίο), Καλάμπρια (55′ Σαλεμάκερς), Μεσίας (46′ Ντίαθ), Τονάλι, Κρούνιτς, Ερναντέζ, Ζιρού, Οριγκί (55′ Λεάο)

Ίντερ: Εκτός με Σαμπντόρια (13/02)
Μίλαν: Εντός με Τορίνο (10/02)