Όλα μηδέν στο “Σαν Σίρο”

Το Champions League άρχισε με μία αναμέτρηση από το φετινό “γκρουπ του θανάτου”, με τη Μίλαν να μην μπορεί να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και τη Νιούκαστλ να… αντέχει, φεύγοντας με τη λευκή ισοπαλία (0-0) από το “Σαν Σίρο”.

Για την 1η αγωνιστική του 6ου Ομίλου του Champions League, Μίλαν και Νιούκαστλ έμειναν στο 0-0 στο “Σαν Σίρο”, με τους “ροσονέρι” να μην μπορούν να βρουν το γκολ της νίκης και τις “καρακάξες” να έχουν σε τρομερή μέρα τον τερματοφύλακά τους, Νικ Πόουπ.

Την παράσταση φυσικά έκλεψε η επιστροφή του Σάντρο Τονάλι στο γήπεδο όπου μάγεψε την προηγούμενη τριετία, δέθηκε με τον κόσμο και προκάλεσε αντιδράσεις κατά της διοίκησης όταν το καλοκαίρι πωλήθηκε στις “καρακάξες”.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Νιούκαστλ επέστρεψε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ύστερα από το Europa League τη σεζόν 2012-2013 και στο Champions League έπειτα από την αγωνιστική περίοδο 2002-03.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

H Mίλαν μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 13′ είχε διπλή χαμένη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Πόουπ απέκρουσε αρχικά το σουτ του Πομπέγκα εκτός περιοχής και εν συνεχεία είχε απάντηση και στην κεφαλιά του Τσουκουέζε. Στο 14′ οι “ροσονέρι” είχαν νέα φάση. Ο διεθνής Άγγλος κίπερ απέκρουσε και το εξ επαφής τελείωμα του Ολιβιέ Ζιρού. Πάτησε γκάζι η ομάδα του Στέφανο Πιόλι και στο 18′ ο Πόουπ απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Κρούνιτς εκτός περιοχής. Ένα λεπτό αργότερα την καρφωτή κεφαλιά του Τεό Ερναντέζ την απέκρουσε ξανά ο εξαιρετικός Πόουπ. Ο διεθνής Άγγλος τερματοφύλακας είχε κάνει έξι αποκρούσεις στα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά! Πολιορκία της Μίλαν στο 34′! Κούρσα του Λεάο, ο Πορτογάλος δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση, ο Πομπέγκα σούταρε μέσα από την περιοχή και οι φιλοξενούμενοι έδιωξαν την μπάλα πάνω από την γραμμή. Στο 41′ ήρθε η πρώτη τελική για τη Νιούκαστλ, αλλά το σουτ του Μέρφι πέρασε ψηλά άουτ. Το 0-0 παρέμεινε στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης και αδικούσε κατάφωρα τη Μίλαν με τις ευκαιρίες που είχε.

Η Μίλαν συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο και με την έναρξη του δεύτερου μέρους και η πρώτη της καλή στιγμή ήρθε στο 64ο λεπτό με τον Ράιντερς, αλλά το σουτ του Ολλανδού δεν ανησύχησε τον Πόουπ που μπλόκαρε εύκολα. Σέντρα του Φλορέντζι από δεξιά στο 74′, ο Λεάο έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα όμως πέρασε λίγο πάνω από την εστία του κίπερ των φιλοξενούμενων. Σουτ του Ζιρού στο 88′, αλλά ο εκπληκτικός Πόουπ μπλόκαρε εύκολα. Στο 90’+5′ η Νιούκαστλ λίγο έλειψε να… κλέψει το ματς, αλλά ο Σπορτιέλο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ εκτός περιοχής του Λόνγκσταφ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του παιχνιδιού, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος στο “Σαν Σίρο”.

ΓΚΟΛ: – / –
ΚΙΡΙΝΕΣ: 40′ Καλάμπρια,82′ Μούσα, 83′ Ζιρού / 49′ Σαρ
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / –
ΔΟΚΑΡΙ: – / –

Μίλαν: Μενιάν (λ.τρ. Σπορτιέλο), Καλάμπρια (46′ Φλορέντζι), Τιάο, Τομόρι, Ερναντέζ, Λόφτους Τσικ (72′ Μούσα), Κρούνιτς, Πομπέγκα (61′ Ράιντερς), Τσουκουέζε (61′ Πούλισικ), Ζιρού, Λεάο.

Νιούκαστλ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σαρ, Μπότμαν, Μπερν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες, Τονάλι (73′ Άντερσον), Μέρφι (63′ Αλμιρόν), Ισάκ (90’+1′ Μπαρνς), Γκόρντον (63′ Γουίλσον).

Δείτε τη βαθμολογία των ομίλων του Champions League, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//Λ.