Με Λεάο οδηγό έκανε…σεφτέ | “Έκλεψε” τον βαθμό η Σαχτάρ

Ο Πορτογάλος εξτρέμ μπορεί να μην σκόραρε, αλλά κέρδισε πέναλτι και μοίρασε μια ασίστ έτσι ώστε η Μίλαν να πάρει την πρώτo της “τρίποντο” στους ομίλους του Champions League. Ο Γιώργος Γιακουμάκης, που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, έχασε τεράστια ευκαιρία για να δώσει την νίκη στην Σέλτικ που έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την ουκρανική ομάδα.

Στα πρώτα δυο παιχνίδια της βραδιάς για το Champions League, η Μίλαν αντιμετώπισε στο “Σαν Σίρο” την Ντινάμο Ζάγκρεμπ με σκοπό να πάρει την πρώτη της νίκη και τα κατάφερε, επικρατώντας με 3-1. Η Σαχτάρ μετά το θρίαμβο κόντρα στην Λειψία υποδέχθηκε την Σέλτικ στην “Μιέσκι Λέγκια” της Βαρσοβίας και κατάφερε να της πάρει βαθμό με το παιχνίδι να λήγει στο 1-1.

Μίλαν-Ντινάμο Ζάγκρεμπ 3-1

Στο 5ο λεπτό ο Τονάλι απείλησε αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Στο 20′ ο Λεάο έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Μοχαραμί να του “παίρνει την μπουκιά από το στόμα” πριν εκτελέσει τον Λιβάκοβίτς. Δυο λεπτά αργότερα ο Κροάτης τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα σε σουτ του Μπενασέρ. Ο Μοχαραμί στο 27′ πέρασε τον Τεό Ερνάντεζ αλλά ο Μενιάν του είπε “όχι” στο σουτ που εξαπέλυσε. Στο 36′ ένα σουτ του Όρσιτς πέρασε λίγα μετρά από την εστία. Στο 43′ η Μίλαν κέρδισε πέναλτι όταν ο Σούταλο ανέτρεψε τον Λεάο. Ο Ολιβιέ Ζιρού ανέλαβε την εκτέλεση, δεν λάθεψε και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Με το ξεκίνημα το δευτέρου ημιχρόνου η Μίλαν διπλασίασε τα τέρματά της με τον Αλέξις Σαλεμάικερς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αλλά εννέα λεπτά αργότερα η Ντινάμο κατάφερε να μειώσει όταν ο Όρσιτς νίκησε τον Μενιάν έπειτα από έξοχη ασίστ του Πέτκοβιτς. Στο 77′ ο Πομπέγκα που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι εκμεταλλεύτηκε την ωραία πάσα του Ερνάντεζ και με ωραίο πλασέ που βρήκε το δοκάρι, έδωσε ξανά αέρα δυο τερμάτων στους “ροσονέρι”. Καμία αξιόλογη φάση ως το τέλος.

ΓΚΟΛ: Ζιρού 43′, Σαλεμάικερς 46′, Πομπέγκα 77’/ Όρσιτς 55′

Μίλαν:(Στέφανο Πιόλι) Μενιάν, Καλάμπρια, Καλουλού, Τομόρι, Ερναντέζ, Μπενασέρ (78′ Κρούνιτς), Τονάλι (68′ Πομπέγκα), Σαλεμάκερς (78′ Μεσίας), Ντίαθ, Λεάο, Ζιρού (68′ Ντε Κετελάρε)

Ντινάμο Ζάγκρεμπ:( Άντε Τσάτσιτς) Λιβάκοβιτς, Μοχαράμι (63′ Σπίκιτς), Ριστόβσκι, Σούταλο, Πέριτς, Λιούμπιτσιτς, Αντέμι, Μίσιτς, Ιβάνουσετς, Πέτκοβιτς (84′ Μπατουρίνα), Όρσιτς (84′ Μάριν)

Σαχτάρ Ντόνετσκ-Σέλτικ 1-1

Δυνατά ξεκίνησε η Σέλτικ με ένα σούτ του Ο Ράιλι να εξουδετερώνεται εύκολα. Στο 10′ οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν όταν ο Χακσαμπάνοβιτς βρήκε τον Χατάτε με έξοχη πάσα και εκείνος πλάσαρε σωστά για το 0-1. Στο 29′, κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Μούντρικ με προσωπική του ενέργεια ισοφάρισε για την Σαχτάρ σε 1-1. Μετά την ισοφάριση ανέβασαν ρυθμούς. Στο 38′ ο Σβεντ έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ με τον Χαρτ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Ο ρυθμός στην έναρξη της επανάληψης έπεσε με την Σέλτικ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να βρεί κάποια στιγμή στο πρώτο εικοσάλεπτο. Στο 68′ ο Ποστέκογλου έριξε στην “μάχη” τον Γιώργο Γιακουμάκη. Η άμυνα της Σαχτάρ έδιωξε ένα σουτ του Ζότα πριν γίνει επικίνδυνο στο 73′. Στο 85′ ο Έλληνας επιθετικός έχασε χρυσή ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, αφού αστόχησε σε ένα σουτ από το ύψος του πέναλτι. Στο 89′ ο Μαέντα έστειλε την μπάλα ελάχιστα από το αριστερό κάθετο δοκάρι συνεχίζοντας τον “χορό” των χαμένων ευκαιριών. Η Σέλτικ δεν κατάφερε να βρει το γκολ και το παιχνίδι έμεινε στο 1-1.

ΓΚΟΛ: Μούντρικ 29’/ Χατάτε 10′

Σαχτάρ Ντόνετσκ: ( Ιγκόρ Γιοβίσεβιτς) Τρούμπιν, Τέιλορ, Μποντάρ, Ματβιένκο, Κονόπλια, Ζουμπκόφ (61′ Τραορέ), Μπονταρένκο (74′ Τζούρασεκ), Στεπανένκο, Σουντακόφ (77′ Οτσερέτκο), Μούντρικ, Σβεντ( 61′ Πετριάκ)

Σέλτικ: (Άγγελος Ποστέκλογου) Χαρτ, Γιουράνοβιτς, Κάρτερ-Βίκερς, Γενς, Τέιλορ, Ο’Ράιλι (68′ Μούι), ΜακΓκρέγκορ, Χατάτε (68′ Τέρνμπουλ), Χακσαμπάνοβιτς (46′ Μαέντα), Φουρουχάσι (68′ Γιώργος Γιακουμάκης ), Ζότα (86′ Αμπάντα)