Με ισοπαλιές… έκλεισε η Ιταλία

Η Μίλαν έχασε τους πρώτους της βαθμούς στο ντέρμπι της αγωνιστικής απέναντι στην Αταλάντα, σε αγώνα που έληξε με σκορ 1-1. Στο άλλο ματς που διεξαγόταν την ίδια ώρα (21:45) η Μπολόνια και η Βερόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με το ίδιο σκορ.

Η Αταλάντα υποδέχθηκε στο Μπέργκαμο τους “ροσονέρι” για το ματς που προσέλκυσε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, για την δεύτερη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Η “θεά” κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μαλινόφσκι στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, βάζοντας… δύσκολα στο σύνολο του Στέφανο Πιόλι. Η Μίλαν κατάφερε να “κλέψει” το βαθμό της ισοπαλίας, καθώς βρήκε τον τρόπο να φέρει… το ματς σε ισορροπία, χάρη σε γκολ του Μπενασέρ στο 68ο λεπτό. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να αλλάξουν το σκορ, προκειμένου να πάρουν τη νίκη και έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 1-1.

Μπολόνια – Βερόνα 1-1

Στο έτερο ματς του ιταλικού πρωταθλήματος, Μπολόνια και Βερόνα μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας σημειώνοντας από ένα γκολ. Η “μορφωμένη” κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, με τον Αρναούτοβιτς να βρίσκει δίχτυα στο 21ο λεπτό, μετά από ασίστ του Κάσιους. Πριν το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μισό η Βερόνα ισοφάρισε το σκορ με τον Χένρι, ενώ στο 44ο λεπτό σωστά, ακυρώθηκε το γκολ του Ορσολίνι, ως οφσαίντ. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες υπερασπίστηκαν την εστία τους, ενώ στο 78′ η Μπολόνια αγωνίστηκε για 12 λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς ο Ορσολίνι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Ο “δικός” μας Λυκογιάννης, κατέγραψε συμμετοχή, καθώς πέρασε ως αλλαγή στο 64ο λεπτό στη θέση του Κάσιους.