Λυτρώθηκε με… αυτογκόλ στο φινάλε η Μίλαν

Οι “ροσονέρι” κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα στη Φιορεντίνα (2:1), χάρη σε αυτογκόλ που σημειώθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα και παρέμεινε στο -8 από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι κόντεψε να απωλέσει ξανά βαθμούς, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη, επικρατώντας με 2:1 της Φιορεντίνα. Οι πρωταθλητές Ιταλίας έχουν απομακρυνθεί από την κορυφή της Serie A, ωστόσο διατηρούν την παρουσία τους στη δεύτερη θέση και παραμένουν στο -8 από τη Νάπολι.

Οι “ροσονέρι” έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Λεάο κοντρόλαρε ωραία την μπάλα στην άκρη της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1:0. Στο 8ο λεπτό, οι “βιόλα” απείλησαν με τον Σαπονάρα, ωστόσο η… λόμπα που έκανε από το όριο της περιοχής, χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή στο Σαν Σίρο και την πρωτοβουλία των κινήσεων, τις οποίες εκμεταλλεύτηκαν στο 28ο λεπτό, όταν ο Μπάρακ βρέθηκε στο σωστό σημείο, πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στο… πλεκτό για το 1:1, το οποίο αποτέλεσε και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Βιντσέντζο Ιταλιάνο συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, ωστόσο η Μίλαν έβαλε περισσότερο… ουσία στο παιχνίδι της, συγκριτικά με το πρώτο μέρος. Στο 50′, ο Ζιρού άγγιξε το 2:1 υπέρ της ομάδας του, ωστόσο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την πάσα που δέχθηκε και να τη μετουσιώσει σε γκολ. Στο 78′, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα. Ο Λεάο έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν καλό και πέρασε άουτ. Οι “ροσονέρι”, μετά το 70′, άρχισαν να κυκλοφορούν περισσότερο την μπάλα και αναζητούσαν διακαώς το δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο φινάλε του αγώνα με… αυτογκόλ του Μιλένκοβιτς, ο οποίος χάρισε τη νίκη στη Μίλαν στο Σαν Σίρο.//

ΓΚΟΛ: 2′ Λεάο, 90+2′ Μιλένκοβιτς (αυτ.) / 28′ Μπάρακ
Κίτρινες: 21′ Ντίαζ / 49′ Μπάρακ, 50′ Σαπονάρα, 63′ Μαντραγκόρα, 74′ Γιόβιτς

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Τομόρι, Τιό (56′ Ντεστ), Ερναντέζ, Καλούλου, Τονάλι (85′ Ρέμπιτς), Μπενασέρ, Ντίαζ (56′ Ορίγκι), Κρούνιτς (76′ Φρανκς), Λεάο, Ζιρού

Φιορεντίνα (Βιντσέντζο Ιταλιάνο): Τερατσιάνο, Ίγκορ, Μιλένκοβιτς, Ντοντό (18′ Βενούτι), Μπιράγκι, Άμραμπατ, Μαντραγκόρα (66′ Ντάνκαν), Μπάρακ (75′ Τέρζιτς), Ικονέ, Σαπονάρα, Καμπράλ (66′ Γιόβιτς)