Κάζο στο Ούντινε για τη Μίλαν

Οι “ροσονέρι” γνώρισαν την ήττα με 3:1 στην έδρα της Ουντινέζε, έχασαν για δεύτερο σερί ματς στη Serie A και έδωσαν την ευκαιρία στη Ρόμα να τους προσπεράσει στη “μάχη” της 4ης θέσης.

Σε ένα βράδυ που ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς έγραψε ιστορία, η Ουντινέζε υπέταξε τη Μίλαν με 3:1 στο “Φρίουλι”, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ο Σουηδός σταρ έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της Serie A, αλλά δεν έφτανε για τους αποκαρδιωτικούς “ροσονέρι”, που κινδυνεύουν να μείνουν εκτός τετράδας. Ο Περέιρα μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον “Ίμπρα” στο 45+3’ να κάνει το 1:1 από το σημείο του πέναλτι, έπειτα από… επεισοδιακό τρόπο. Πρώτα απέκρουσε ο Σιλβέστρι και ύστερα το VAR ζήτησε στον ρέφερι να γίνει επανάληψη, καθώς παίκτης των “μπιανκονέρι” πατούσε την γραμμή. Έτσι, ο Ζλάταν με μια φανταστική εκτέλεση έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 45+5’ όμως η Μίλαν… πάγωσε ξανά, καθώς ο Μπέτο έκανε το 2:1, στέλνοντας τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Εϊζίμπουε στο 70’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και έγραψε το τελικό 3:1 για την Ουντινέζε, που ανέβηκε στην 8η θέση και έχει 38 βαθμούς όσους έχει και η Γιουβέντους, ενώ η ομάδα του Στέφανο Πιόλι βρίσκεται στην 4η θέση με 48 πόντους, με την Ρόμα να έχει την ευκαιρία την Κυριακή (19/3) να την προσπεράσει.