Καθάρισε με… Ζιρού η Μίλαν

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι επέστρεψε, έστω και προσωρινά, στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Serie A, επικρατώντας δύσκολα στην έδρας της με 1:0 της Τορίνο. Ο Γάλλος φορ ήταν αυτός που έδωσε για άλλη μία φορά τη λύση.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν “άγευστο” και “άοσμο”. Οι δύο ομάδες όχι μόνο δεν ήταν ουσιαστικές, αλλά δεν ήταν καν απειλητικές. Η μοναδική καλή ευκαιρία ήταν στο 18ο λεπτό, όταν ο Σανάμπρια τροφοδοτήθηκε στα όρια της περιοχής, έπιασε ένα καλό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Το δεύτερο μισό ήταν εντελώς διαφορετικό, με τη Μίλαν να ανεβάζει απότομα την πίεση. Στο 54′ ο Λεάο βρέθηκε σε εξαιρετική θέση και έπιασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Στο 59′, ο Σανάμπρια είχε νέα μεγάλη ευκαιρία, με το τελείωμά του να περνάει οριακά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Τεό Ερναντέζ έκανε μία εξαιρετική σέντρα και ο Ολιβιέ Ζιρού την εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο δημιουργός έφτασε κοντά στο να… καθαρίσει το ματς στο 76′, αλλά νικήθηκε από τον Σέρβο πορτιέρε σε μία μοναδική ευκαιρία. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Πιόλι δεν απειλήθηκαν στη συνέχεια και κράτησαν το υπέρ τους 1:0 έως το σφύριγμα της λήξης.//

ΓΚΟΛ: 62′ Ζιρού

Δοκάρι:
Κίτρινες: 32′ Κιάερ – 25′ Γκινέιτις, 49′ Μπουοντζόρνο, 68′ Σχουρς, 82′ Ράντονιτς
Κόκκινες:

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Καλουλού, Κιάερ (70′ Γκάμπια), Τιαό, Σαλεμάκερς (89′ Καλάμπρια), Τονάλι (89′ Πομπεγκά), Κρούνιτς, Ερναντέζ, Ντίαθ (79′ Ντε Κετελάρε), Λεάο, Ζιρού (89′ Οριγκί)

Τορίνο (Ίβαν Γιούριτς): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Τζιτζί (80′ Γκραβιγιόν), Σχουρς, Μπουόντζορνο (58′ Βόιβοντα), Σίνγκο, Γκινέιτις (46′ Λίνετι), Αντόπο (69′ Καραμό), Ροντρίγκεζ, Μιραντσούκ, Βλάσιτς (80′ Ράντονιτς), Σανάμπρια